Czym jest cukrzyca alkoholowa i jak ją leczyć?

28.07.2023

Czym jest cukrzyca alkoholowa i jak ją leczyć?

Alkohol działa destrukcyjnie na cały organizm. Regularnie spożywany może doprowadzić do nałogu. Cierpi jednak nie tylko psychika chorego – który nie wyobraża sobie już dnia bez sięgnięcia po kieliszek i całkowicie traci kontrolę nad swoim życiem. Używka niekorzystnie wpływa także na ciało. Może doprowadzić m.in. do cukrzycy alkoholowej. Co to za choroba, jak się objawia i czy można z nią walczyć? Odpowiada ekspert z Centrum leczenia uzależnień Oaza.



Czy alkohol może doprowadzić do choroby cukrzycowej?


Tak, alkohol może doprowadzić do wystąpienia cukrzycy. Jak to możliwe? Większość osób zdaje sobie sprawę z działania procentowych trunków na układ nerwowy. To w pewnym sensie trucizna. Po jej spożyciu dochodzi m.in. do rozproszenia uwagi, dekoncentracji, zaburzeń krytycznego myślenia czy mowy. Gdy zawartość we krwi wynosi ok. 4 promile lub więcej, może dojść do śpiączki, a nawet zatrucia i śmierci.


Używka ma również niekorzystny wpływ na inne układy, m.in. krwionośny, pokarmowy czy oddechowy. U osób nieuzależnionych, które piją alkohol tylko raz na jakiś czas, organizm jest w stanie poradzić sobie ze skutkami picia. Inaczej sprawa wygląda jednak u alkoholików.


Gdy ktoś regularnie zagląda do kieliszka, jego ciało jest stale poddawane działaniu trucizny. Długotrwałe narażenie na kontakt z alkoholem może wyrządzić nieodwracalne zmiany. Sprzyja wystąpieniu nie tylko cukrzycy, ale też m.in. nadciśnienia, zawału serca, udaru mózgu, obrzęku płuc, choroby wrzodowej czy marskości wątroby.


Jak rozwija się cukrzyca alkoholowa?


Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do uszkodzeń trzustki. Tymczasem aż połowa osób z przewlekłym zapaleniem tego organu ma również cukrzycę. Ponadto alkoholik wraz z używką dostarcza organizmowi nadmiaru węglowodanów. Na czym polega ten mechanizm?


Alkohol, szczególnie piwo, nalewki czy drinki, to napój o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym. Najpierw następuje gwałtowny skok glukozy (hiperglikemia). Co ważne, alkohol hamuje również produkcję glukozy w wątrobie. Kilka godzin po jego spożyciu może dojść do hipoglikemii, czyli nadmiernego obniżenia poziomu cukru.


Zachorowaniu na cukrzycę przy chorobie alkoholowej sprzyjają też problemy często współwystępujące, np. nadwaga, nadciśnienie, nieprawidłowa dieta, brak ruchu czy nadmiar cholesterolu.


Alkoholizm jest też szczególnie niebezpieczny u osób, które mają już zdiagnozowaną cukrzycę (gdy to nie nałóg był bezpośrednią przyczyną zachorowania). Nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia hipoglikemii czy kwasicy ketonowej, ale też może wchodzić w interakcje z lekami.


alkohol


Objawy cukrzycy alkoholowej


Alkoholicy często nie zwracają uwagi na występujące u siebie objawy – liczy się tylko to, aby się napić. Do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień Oaza nierzadko zgłaszają się więc bliscy, którzy są zaniepokojeni różnymi symptomami. Najczęstsze objawy cukrzycy alkoholowej:



  • duże zmęczenie, senność;

  • uczucie pragnienia i suchości w ustach;

  • drażliwość, nerwowość;

  • spadek masy ciała, nadmierne chudnięcie;

  • częste oddawanie moczu;

  • osłabienie, rozbicie;

  • problemy z koncentracją i pamięcią.


Jak widać – objawy cukrzycy alkoholowej są dość niejednoznaczne. Część z nich występuje też po prostu po spożyciu wysokoprocentowych trunków lub podczas epizodów odstawienia. Warto również pamiętać, że silna hipoglikemia (niedocukrzenie) może również doprowadzić do padaczki lub śpiączki cukrzycowej.


Jak wygląda leczenie cukrzycy alkoholowej


Osoby, które podejrzewają u siebie cukrzycę alkoholową, powinny najpierw przeprowadzić diagnostykę (m.in. badania poziomu glukozy oraz insuliny we krwi). Co robić później – jak leczyć to schorzenie?


Najważniejszym zaleceniem jest całkowite odstawienie alkoholu. U osób uzależnionych to właśnie ten krok jest najtrudniejszy i wymaga ogromnego samozaparcia. Rozwiązaniem może być kompleksowe wsparcie centrum leczenia uzależnień.


Terapia rozpoczyna się detoksem, czyli odtruciem organizmu. Później odbywa się faza druga, a więc kilka tygodni spotkań indywidualnych i grupowych. Przez cały czas pacjent ma dostęp do wsparcia personelu medycznego, w tym lekarzy, pielęgniarek i terapeutów.


Leczenie alkoholizmu w ośrodku Oaza to pierwszy krok do nowego życia – wolnego od nałogu. Później alkoholik może rozpocząć dalszą terapię i zadbać o równowagę metaboliczną.