Leczenie narkomanii

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które potrafią mocno uzależnić. Eksperymentowanie z nimi w zdecydowanej ilości przypadków kończy się chorobą. Nieleczona narkomania postępuje i stanowi zagrożenie dla życia. To chroniczna choroba, której rozwój można jednak powstrzymać, decydując się na odwyk narkotykowy.

Wsparcie po terapii

Pomoc rodzinie pacjentów

Płatność ratalna

Szybki kontakt

Zarezerwuj pobyt

w ośrodku Oaza

od 9900 zł

+ terapia rodzinna gratis

Do końca miesiąca lub do wyczerpania miejsc

Skontaktuj się z nami

SPIS TREŚCI:

Nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, silny wpływ grupy rówieśniczej czy zwykła ciekawość – to jedne z najczęstszych powodów skłaniających ludzi do sięgania po narkotyki. Niezależnie od ich rodzaju zawierają one substancje psychoaktywne, od których niestety łatwo jest się uzależnić. Narkomania to poważna choroba mająca niezwykle negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zbagatelizowana może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego osoba chora powinna możliwie najszybciej poddać się odpowiedniej terapii uzależnień, zwiększając swoje szanse na powrót do normalnego życia.

Jeśli zmagasz się z takim problemem, zgłoś się do naszego Ośrodka Oaza, w którym skorzystasz z profesjonalnej pomocy. Prowadzimy leczenie narkomanii, stosując różne metody – indywidualnie dobieramy je i dostosowujemy do potrzeb oraz sytuacji pacjenta. Wykonujemy także odtruwanie organizmu w warunkach ambulatoryjnych, a nad przebiegiem tego procesu czuwa doświadczony personel medyczny. Sprawdź, ile trwa odwyk narkotykowy, poznaj fazy uzależnienia od narkotyków i dowiedz się, jakie są charakterystyczne objawy choroby, a następnie zapisz się na turnus w naszym ośrodku – zapraszamy do kontaktu!

Jak się zgłosić na leczenie uzależnienia od narkotyków w Oazie?

Szybki kontakt

tel-icon 785 10 55 55

Rejestracja pacjentów 24/7. Bez skierowania.

rejestracja@osrodek-oaza.pl

Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków w prywatnym ośrodku Oaza jest otwarta dla wszystkich, którzy pragną rozpocząć batalię z nałogiem. Aby zapisać się na leczenie narkomanii w Oazie, wystarczy zadzwonić pod numer 530 18 70 70 lub wysłać e-mail na adres rejestracja@osrodek-oaza.pl. Kadra ośrodka Oaza gwarantuje pełną dyskrecję i profesjonalizm w podejściu do każdego klienta, proponując rozległy wybór terapii dostosowanych do osobistych wymagań osób walczących z uzależnieniem od narkotyków. Decyzja o zwróceniu się do Oazy stanowi pierwszy krok ku odzyskaniu władzy nad swoim życiem i rozpoczęciu ścieżki ku trzeźwości.

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych – czym jest i jakie są jego konsekwencje?

Pojęcie to dotyczy choroby polegającej na utracie kontroli nad stosowaniem środków odurzających. Określa się ją jako narkomania, czyli uzależnienie od narkotyku. Jej charakterystycznym symptomem jest tzw. głód narkotykowy. Organizm chorej osoby wykazuje się rosnącą tolerancją na substancje psychoaktywne, przez co należy przyjmować ich coraz więcej, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Zbyt mała ich ilość prowadzi do nieprzyjemnych objawów, z których najczęstsze to:

  • silne bóle głowy,
  • drżenie rąk,
  • wymioty,
  • stany depresyjne.

Osoby regularnie przyjmujące środki odurzające powinny przede wszystkim przejść odtrucie organizmu (detoks narkotykowy), który stopniowo wyniszczany jest przez toksyny. W skrajnych przypadkach ich działanie prowadzi nawet do śmierci uzależnionego. Co należy podkreślić, substancje psychoaktywne przyjmowane regularnie i w nadmiarze mają negatywny wpływ również na zdrowie psychiczne. Ludzie zmagający się z problemem narkomanii zaniedbują codzienne obowiązki, wchodzą w konflikty z bliskimi i izolują się od społeczeństwa.

Rozwój uzależnienia od narkotyków – jakie są jego fazy?

Wszystko zaczyna się od inicjacji, czyli momentu, w którym dochodzi do spróbowania narkotyków. Istnieje wiele czynników skłaniających ludzi do zażywania substancji odurzających. Jednak niezależnie od nich, jeśli po pierwszej fazie osoba uzna, że przyjmowany środek przynosi jej korzyści, rozwój uzależnienia może postępować niezwykle szybko.

Kolejny etap to eksperymentowanie z różnymi narkotykami w celu zapoznania się z efektami ich działania i znalezienia tych dających „najlepsze” efekty. Charakterystyczne dla tej fazy jest przyjmowanie okazjonalne substancji odurzających. Jednak bez odpowiedniej kontroli częstotliwość tego typu zdarzeń nieustannie.

Za trzecią fazę choroby uznaje się moment, gdy środki psychoaktywne zaburzają codzienne funkcjonowanie i ich stosowanie staje się nawykiem. Na tym etapie osoby uzależnione zaczynają tracić kontrolę nad swoją chorobą. Pojawiają się pierwsze wyraźne objawy uzależnienia od narkotyków w postaci m.in. zaniedbywania obowiązków i higieny osobistej, odsuwania się od rodziny i znajomych oraz huśtawek nastroju. To ostatni moment, w którym leczenie uzależnienia może mieć jeszcze postać stosunkowo łagodną – później przejście odwyku jest już niezwykle trudne.

Narkomania osiąga swój krytyczny moment wtedy, gdy pojawia się głód narkotykowy. Z jego powodu u osób uzależnionych pojawia się silna potrzeba przyjmowania kolejnych dawek substancji odurzających, które robią to za wszelką cenę. Oprócz negatywnych skutków zdrowotnych długotrwałego przyjmowania narkotyku, nierzadko prowadzi to do problemów finansowych, w tym utraty pracy. W skrajnych przypadkach staje się to nawet impulsem do podejmowania prób kradzieży pieniędzy i tym samym narażania się na poważne konsekwencje karne.

Jakie substancje psychoaktywne są najczęściej stosowane przez uzależnionych?

Istnieje wiele środków odurzających, które przyjmowane regularnie i w nadmiarze mają negatywny wpływ na układ nerwowy, powodując uzależnienie psychiczne. Jednak w dużej mierze pośród osób zmagających się z narkomanią powszechne jest stosowanie tylko kilku substancji, co wynika z relatywnie łatwego dostępu do nich i zadowalających efektów, jakie zapewniają.

Do najpopularniejszych narkotyków zalicza się:

  • marihuanę (pozyskiwana z konopi indyjskich),
  • kokainę (to susz z liści krasnodrzewu pospolitego, czyli tzw. koki),
  • amfetaminę oraz LSD (oba są związkami chemicznymi produkowanym w laboratoriach),
  • heroinę (ma postać białego proszku określanego mianem opium, który przygotowuje się z maku).

Kiedy zgłosić się na odwyk narkotykowy – jakie są objawy narkomanii?

W przypadku każdej używki niestety bardzo ciężko jest określić bezpieczną granicę pomiędzy okazjonalnym sięganiem po substancje odurzające a chorobliwym nałogiem. Poszczególne fazy uzależnienia od narkotyków są trudne do wychwycenia przez osobę decydującą się na ich stosowanie. Z tego powodu należy możliwie najszybciej reagować na każdy symptom mogący świadczyć o wchodzeniu w początkowy etap narkomanii.

Zgłoś się do naszego Ośrodka Oaza na konsultacje, jeśli obserwujesz u siebie:

  • rosnącą potrzebę sięgania po narkotyki, które do tego przyjmujesz w coraz większych dawkach,
  • pogorszenie stanu psychicznego w okresie abstynencji od substancji psychoaktywnych,
  • chęć korzystania ze środków odurzających w trudnych momentach życia, gdyż pozwalają Ci one zapomnieć o problemach,
  • silną pokusę kradzieży pieniędzy, gdy brakuje Ci środków finansowych na zakup narkotyku.

Zastanawiasz się, czy jesteś uzależniony od narkotyków? Obserwuj reakcję swoich bliskich!

Jednocześnie zwracaj uwagę na reakcję swojego otoczenia, a w szczególności rodziny. Twoi bliscy są w stanie dużo lepiej ocenić sytuację i jeśli sugerują Ci wybranie się na odwyk narkotykowy, traktuj to jak sygnał ostrzegawczy – skontaktuj się z naszym ośrodkiem!

Na czym polega odwyk narkotykowy?

Gdy zgłosisz się do naszego Ośrodka Oaza, na początek odbędziesz konsultacje z doświadczonym terapeutą. W trakcie rozmowy przede wszystkim uświadomi Cię on o negatywnych konsekwencjach, jakie niesie za sobą zażywanie narkotyków oraz zmotywuje do podjęcia próby uwolnienia się od nałogu. Podczas rozmowy dokona także diagnozy dotyczącej fazy uzależnienia, z jaką aktualnie się zmagasz. Na tej podstawie zaproponuje leczenie, którego forma zostanie indywidualnie dobrane do Twojej sytuacji.

Jeśli zdecydujesz się na odwyk narkotykowy, zwykle pierwszym jego etapem będzie odtrucie organizmu z toksyn, których źródłem są substancje odurzające. Następnie prowadzona jest psychoterapia indywidualna lub w grupach wsparcia. W razie potrzeby pacjentom będącym w trakcie terapii uzależnień podaje się odpowiednie środki farmakologiczne.

Jak wygląda odwyk narkotykowy – metody leczenia uzależnienia

Formę prowadzenia terapii dobiera się indywidualnie pod kątem wielu czynników, w tym takich, jak rodzaj fazy uzależnienia, stan zdrowia chorego oraz jego motywacja do życia w abstynencji. Odwyk narkotykowy to przede wszystkim praca z terapeutą, który może zalecić m.in. leczenie metodą:

  • Minnesota – terapia, w której uzależnienie uznaje się za chorobę i celem jest całkowite wyeliminowanie jej przyczyn,
  • poznawczo-behawioralną – psychoterapia, której celem jest znalezienie przyczyn występowania pokusy sięgania po narkotyki i wyuczenie się technik umożliwiających opieranie się jej,
  • zgodną z modelem społeczności terapeutycznych – uzależnieni prowadzą wspólne życie pod okiem terapeutów (pracują, realizując codzienne obowiązki domowe i wzajemnie wspierają się w utrzymaniu abstynencji).

Oprócz tego osoba uzależniona często przechodzi leczenie medyczne. Polega ono na podawaniu różnych środków farmakologicznych, które w dużej mierze działają podobnie jak narkotyki, ale są bezpieczniejsze. Dzięki temu można stopniowo zmniejszać dawki substancji odurzających, łagodząc objawy głodu narkotykowego i ułatwiając choremu uwolnienie się od nałogu.

Ile czasu trwa odwyk narkotykowy?

W przypadku stosunkowo wczesnej fazy uzależnienia od narkotyków, leczenie w naszym Ośrodku Oaza zwykle trwa kilka tygodni (średnio 6 do 8). Jednak po jego zakończeniu wskazane jest kontynuowanie terapii m.in. poprzez regularne spotkania ze specjalistą. Zapewnia on wsparcie psychologiczne i udziela wskazówek, jak radzić sobie na co dzień z pokusą sięgania po środki odurzające. Pamiętaj, że całkowite wyleczenie się z narkomanii jest niemożliwe – należy nieustannie wykazywać się dyscypliną.

Z kolei w poważnych przypadkach odwyk narkotykowy trwa nawet do 2 lat i prowadzony jest w formie stacjonarnej. Osoba uzależniona znajduje się pod całodobową opieką medyków, psychologów oraz terapeutów. Dbają oni o to, aby stopniowo, w sposób bezpieczny i możliwie najmniej obciążający wyprowadzać ją z choroby. W miarę, jak uzależnienie od narkotyków słabnie, a pacjent jest coraz bardziej zaangażowany w terapię, stopniowo odzyskuje on przywileje w ośrodku, co dodatkowo motywuje do życia w abstynencji.

Jak wygląda detoks narkotykowy?

Każdy środek odurzający jest źródłem licznych toksyn. Z tego powodu pacjentów borykających się z problemem uzależnienia od narkotyków poddaje się terapii mającej na celu usunięcie z ich organizmów substancji stanowiących zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Chorym podaje się różne kroplówki przywracające odpowiednie poziom witamin i elektrolitów – w naszym Ośrodku Oaza odbywa się to pod okiem doświadczonego personelu medycznego. Dodatkową korzyścią z przeprowadzenia tego procesu jest złagodzenie objawów głodu narkotykowego.

Czy uzależnienie od narkotyków można leczyć pod przymusem?

Istnieje taka możliwość, jednak dotyczy ona tylko określonych w przepisach sytuacji. Na przymusową terapię można wysłać jedynie osobę niepełnoletnią lub dorosłą, która przez narkotyki popełniła przestępstwo. W drugim przypadku sąd może zdecydować się na zawieszenie wyroki jeżeli uzależniony podda się odwykowi w specjalistycznej placówce – formalnie więc będzie to leczenie dobrowolne. Dodatkowo przymusowo do takiego ośrodka można wysłać narkomana, który w związku z przyjmowanie środków psychoaktywnych cierpi na chorobę psychiczną.

W Ośrodku Oaza zapewniamy wsparcie współuzależnionym – bliskim narkomanów!

Często zapomina się o tym, że osoby nałogowo stosujące narkotyki niszczą życie zarówno własne, jak i najbliższego otoczenia. Dotyczy to szczególnie członków tego samego gospodarstwa domowego, których codzienność zaczyna skupiać się wokół uzależnionego, co często prowadzi do poważnych dysfunkcji w rodzinie. Cierpią na tym m.in. mąż/żona bądź partner/partnerka oraz dzieci, które jeśli są niepełnoletnie, mogą nawet doznać traumy mającej negatywne skutki przez długie lata.

Z tego powodu w Ośrodku Oaza prowadzimy również specjalistyczne terapie dla współuzależnionych. Pomagamy takim osobom radzić sobie z codziennością i ogromnym obciążeniem psychicznym, jakie generuje życie z narkomanem. Dodatkowo w trakcie psychoterapii wyjaśniamy przyczyny sięgania po narkotyki i omawiamy mechanizmy prowadzące do tej choroby. Dzięki ich zrozumieniu współuzależnieni często stają się podporą dla osoby walczącej z nałogiem, wspierając ją i tym samym ułatwiając powrót do szczęśliwego życia w abstynencji.

Niezależnie od przyczyn uzależnienia od narkotyków w Ośrodku Oaza pomożemy Ci uwolnić się od narkomanii!

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w każdej takiej terapii jest przywrócenie uzależnionemu kontroli nad własnym życiem. Daje to szansę w pełni świadomego i przede wszystkim stałego zerwania z narkotykami. Zatrudniamy najlepszych terapeutów oraz psychologów, którzy stosują sprawdzone metody leczenia. Są odpowiednio dopasowywane do potrzeb pacjentów, co przekłada się na ich bardzo wysoki poziom skuteczności. Osoby przebywające w naszym Ośrodku Oaza mają dogodne warunki do zerwania z nałogiem i trwania w abstynencji – gwarantujemy rodzinną atmosferę i najwyższy poziom dyskrecji. Dodatkowo dajemy im szansę na odkrywanie nowych umiejętności lub rozwijanie obecnych, co można wykorzystać w przyszłości do rozpoczęcia nowego, szczęśliwego życia.

Jeśli więc zmagasz się z uzależnieniem od narkotyków, już dziś skontaktuj się z nami. Zgłoś się na bezpłatną konsultacje z doświadczonym specjalistom, który odpowie na wszystkie Twoje pytania, wyjaśni dokładnie, jak wygląda odwyk narkotykowy i zmotywuje do podjęcia walki z chorobą. Oferujemy kompleksowe leczenie oraz zapewniamy długotrwałe wsparcie terapeutyczne po jego zakończeniu – gdy wyjdziesz z ośrodka, pomożemy Ci w stawianiu pierwszych kroków i radzeniu sobie z problemami, które możesz napotkać!

Stosujemy nowoczesne metody leczenia narkomanii, 
które dają doskonałe efekty.

Skontaktuj się z nami
info-icon

Ważne jest, by mieć świadomość, że zakończenie terapii w ośrodku „zamkniętym” to dopiero początek długiej drogi walki o życie w trzeźwości. Proces leczenia jest kontynuowany poprzez dalszą pracę nad sobą, uczestnictwo w terapiach grupowych lub indywidualnych, a także poprzez wsparcie społeczności osób w trzeźwości.

Opinie naszych pacjentów

Ponad 2,000

Zadowolonych 

pacjentów

Opinia 4,6 na Google

star star star star star
Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left

Sylwia G.

16 kwietnia 2018

Bardzo serdecznie dziękuje pracownikom Prywatnego Ośrodka Terapii Uzależnień „Oaza” za opiekę nad naszą wychowanką. Mamy nadzieję, że Państwa wsparcie i zaangażowanie pomogą jej w przezwyciężaniu trudności.

Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left

Hubert

16 kwietnia 2018

I tą myślą idę dalej, od czasu do czasu obejrzę się do tyłu, by nie zapomnieć, kim jestem. Dziękuję wszystkim, którzy towarzyszyli mi w podróży życia przez siebie. Dziękuję, że przy Was odzyskałem radość życia.

Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left

Teresa

16 kwietnia 2018

Dziękuję z całego serca za wszystko co od Was otrzymałam! Dziękuję terapeutom za przekazaną mi wiedzę, serce i cierpliwość. Dziękuję personelowi medycznemu. Dziękuję Marzence, Kasi i Oli za wspaniały wikt i opierunek.

Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left Navigation left

Sylwia G.

16 kwietnia 2018

Bardzo serdecznie dziękuje pracownikom Prywatnego Ośrodka Terapii Uzależnień „Oaza” za opiekę nad naszą wychowanką. Mamy nadzieję, że Państwa wsparcie i zaangażowanie pomogą jej w przezwyciężaniu trudności.

Nasz prywatny ośrodek uzależnień posiada wyjątkowo
dogodną lokalizację.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą terapeutyczno-leczniczą obejmującą leczenie alkoholizmu, narkomanii oraz wielu innych, bardzo niekorzystnych dla zdrowia nałogów.

Informacje o ośrodku