Jak pokonać złe nawyki?

12.05.2017

Jak pokonać złe nawyki?

Nawykiem jest zautomatyzowana czynność, która jest utrwalana przez powtarzanie. Podzielić można oczywiście je na dobre oraz złe – o ile o dobrych nie trzeba rozmawiać i pisać, to te złe zajmują głowy naukowców od lat. Chcąc stawać się coraz lepszym, dążyć do upragnionych celów, a przede wszystkim komfortowo żyć, koniecznie musisz rozpocząć walkę ze złymi nawykami. Przygotuj się na trudną przeprawę!


Umiejętności jazdy autem oraz rowerem, możliwość właściwego korzystania ze sztućców, odpowiednie sznurowanie butów oraz wiele innych to właśnie dobre nawyki, które ułatwiają życie. Jeżeli jednak nadużywasz alkoholu, narkotyków bądź innych używek, jesz dużo słodyczy, bałaganisz, plotkujesz lub dopuszczasz się negatywnego myślenia to oznacza, że borykasz się ze złymi nawykami.


Naukowcy dowiedli, że kształtowanie przyzwyczajenia lub nawyku trwa od 17 do nawet 240 dni. Co ważne, jest to zależne od wielu czynników, takich jak siła woli, konsekwentność, inteligencja i kilka innych, mniej istotnych cech charakteru. Jak w wielu przypadkach ma to miejsce, tak i również w kwestii budowania pozytywnych nawyków i zastępowania złych najważniejsza jest systematyczność.


Chcąc więc zniwelować negatywne, złe nawyki, konieczne będzie samozaparcie. Walkę z nimi można ułatwić sobie, postępując zgodnie z pewnymi zasadami. Warto rozpocząć wszystko od przemyśleń, które pozwolą stwierdzić, dlaczego warto zmieniać coś, co do tej pory dobrze funkcjonowało i było wygodne. Następnie konieczne będzie poczynienie przygotowań, które warto rozpocząć od sporządzenia planu, aby móc stopniowo wprowadzać go w życie. To co tak trudne będzie jednak wciąż przed Tobą – mowa o konieczności podtrzymania postanowień i planów. Właśnie teraz potrzebne będą ogromne pokłady samozaparcia. Dobrze będzie też unikać wszelkich pokus, które mogą zniweczyć plan. Kiedy już przebrniesz przez ten etap, pozostanie jedynie utrwalenie pozytywnego przyzwyczajenia, aby już na dobre wyparło te złe!


Łatwo zauważyć, że pragnąc nauczyć się zupełnie nowych, pozytywnych nawyków bądź zamienić złe na lepsze, konieczne będziesz przebrnięcie przez cztery fazy – przemyśleń, przygotowań, podtrzymywania oraz utrwalania. Przy odrobinie samozaparcia i silnej woli, a także dzięki celowi, który będzie motywował, pozbędziesz się złych nawyków bez problemów. Musisz jednak zacząć od zauważenia ich!