Jak wspierać alkoholika?

28.06.2019

Jak wspierać alkoholika?

Osoba cierpiąca na chorobę alkoholową potrzebuje wsparcia ze strony swoich bliskich. Dzięki temu ma większe szanse na pokonanie uzależnienia. Rodzina i przyjaciele nie powinni tracić nadziei. Dobrze zaplanowana i profesjonalnie przeprowadzona terapia pozwala wierzyć, że pewnego dnia wszystko wróci do normy. Właściwa postawa wobec uzależnionego polepszy efekty leczenia. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak wspierać alkoholika w walce z jego problemem.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Przede wszystkim – zaakceptuj


Akceptacja to pierwszy krok leczenia jakiegokolwiek nałogu. Uzależniona osoba musi przyznać sama przed sobą, że ma problem. Z tym faktem powinni pogodzić się również jej bliscy. Dlaczego niekiedy sprawia to taką trudność? Przyczyn jest kilka. Długotrwałość terapii, negatywne emocje, w tym obwinianie chorego, a także fakt, że alkoholizm jest traktowany przez społeczeństwo jako powód do wstydu. Rodzina i przyjaciele alkoholika muszą pogodzić się z tym, że leczenie jest złożone, wymaga czasu i wysiłku ze strony uzależnionego. Żeby uzyskać bardziej tolerancyjne podejście do problemu, warto sięgnąć po profesjonalną literaturę, skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie uzależnień albo osobami, które mają podobne doświadczenia.


Spojrzenie chłodnym okiem


Niestety zdarza się tak, że chora osoba nie chce rozpocząć walki z problemem alkoholowym albo obiecuje poprawę dla „świętego spokoju”. Rozczarowanie jest bardzo bolesne, dlatego należy być gotowym na obietnice bez pokrycia. Odradza się stosowanie gróźb, szantażu czy reagowania gniewem. Warto podejść do problemu w empatyczny sposób i postawić się w sytuacji osoby uzależnionej. Często czuje się ona jak w potrzasku. Alkoholik nie chce dopuścić do swojej świadomości, jak bardzo zawiódł osoby ze swojego najbliższego otoczenia, przez co wypiera się swojego nałogu. W takiej sytuacji pozostaje tylko czekanie.


Skończ z ukrywaniem


Osoby z najbliższego otoczenia alkoholika, najczęściej mieszkające z nim pod jednym dachem, mają tendencję do ukrywania przewinień uzależnionego. Usprawiedliwiają jego niewłaściwe zachowanie przed sobą i innymi. Tłumaczą nieobecności w pracy, nieprzychodzenie na rodzinne uroczystości oraz wydawanie pieniędzy na alkohol. Inni z kolei chcą maksymalnie kontrolować alkoholika i zmusić go do zmiany poprzez rozmaite kary. Wszystkie te zachowania są błędne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chorej osobie, pomimo jej wszystkich błędów, należy się godne traktowanie. Tuszując jej złe uczynki i zapewniają stałą ochronę przed konsekwencjami, nie daje się żadnej motywacji do walki z nałogiem. Brutalna prawda jest taka, że wiele uzależnionych osób zaczyna leczenie dopiero wtedy, gdy sięgną dna.


Powrót do normalności


W rodzinie, w której jedna z osób ma problem z alkoholem, nałóg wyznacza rytm życia. Plan dnia zależy od zachowania uzależnionego. Partner lub partnerka, a także dzieci czują się wręcz wyzyskiwani, przejmując na siebie dotychczasowe obowiązki chorego. To patologiczna sytuacja, której można zaradzić, wymagając od alkoholika uczestniczenia w życiu rodzinnym i wykonywania obowiązków domowych. Należy być konsekwentnym w swojej postawie – pomimo próśb, gróźb czy ignorowania wymagań.


Wsparcie – miłość i szacunek


Alkoholik znajduje się w trudnej sytuacji. Od jego własnych decyzji i działań zależy, czy pokona uzależnienie. Z powodu krzywd, jakie wyrządził, jego bliscy mogą mieć trudność z okazywaniem mu wsparcia. Tymczasem osoba uzależniona szczególnie potrzebuje miłości, zrozumienia oraz poczucia, że może liczyć na swoją rodzinę i przyjaciół. Jak można jej to zapewnić? Przede wszystkim warto doceniać wszystkie, nawet najmniejsze starania w kierunku wyjścia z nałogu. Umacnia to alkoholika w jego przekonaniu o konieczności walki z chorobą. Należy również pamiętać, że krzywdzące słowa lub czyny w dużej mierze wynikają z tego, że uzależniony znajduje się pod wpływem alkoholu.


Pomoc samemu sobie


Bliscy człowieka uzależnionego od alkoholu powinni być wyrozumiali również względem samych siebie. Każdemu zdarzają się potknięcia, ważne, aby nie przestawać wspierać alkoholika, dopóki widzi się w tym sens. Zdarza się, że trzeba odpuścić, ponieważ chora osoba nie chce rozpocząć leczenia. Rodzina i bliscy alkoholika mogą szukać wsparcia w ośrodkach terapeutycznych, w których pracują psychologowie i psychiatrzy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – już teraz skontaktuj się ze specjalistami. Nasz ośrodek zapewnia profesjonalne wsparcie uzależnionym oraz ich bliskim.