Odtruwanie organizmu – pierwszy krok w walce z uzależnieniem

24.01.2020

Odtruwanie organizmu – pierwszy krok w walce z uzależnieniem

Walka z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol lub narkotyki zawsze powinna rozpocząć się od detoksykacji. Odtruwanie organizmu z toksyn jest niezbędne do wdrożenia właściwej terapii psychologicznej. Powinno się je przeprowadzić w specjalistycznych ośrodkach, aby pod okiem lekarzy ograniczyć ryzyko groźnych powikłań zespołu abstynencyjnego. Dowiedz się, na czym dokładnie polega takie oczyszczenie organizmu i kiedy warto je wykonać.


Na czym polega odtruwanie organizmu?


Głównym celem detoksykacji jest całkowite oczyszczenie organizmu osoby uzależnionej z substancji psychoaktywnych, dlatego warunkiem przeprowadzania procedury jest zaprzestanie ich przyjmowania. Najczęściej wykonuje się detoks alkoholowy oraz narkotykowy, które są pierwszym etapem leczenia odwykowego.


Abstynencja oraz odtruwanie niestety nie są przyjemne dla osoby uzależnionej, ponieważ podczas tego procesu trwającego średnio 7 dni występują różne dolegliwości zwane zespołem abstynencyjnym. Są one odczuwane na poziomie psychicznym i fizycznym, ponieważ związane są nie tylko z przemianami metabolicznymi, ale także z reakcją układu nerwowego na odstawienie substancji psychoaktywnej.


Do najłagodniejszych z nich należą m.in. bóle głowy, nudności i wymioty, skoki ciśnienia oraz problemy ze snem. U wielu uzależnionych pojawiają się jednak także halucynacje, drgawki, majaczenia, ataki padaczkowe, stany lękowe, a nawet myśli samobójcze. Tego rodzaju dolegliwości stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego oczyszczanie organizmu powinno przeprowadzać się pod okiem lekarzy, a nie samodzielnie w warunkach domowych.


Profesjonalny detoks polega na medycznym wsparciu pacjenta w procesie pozbywania się toksyn poprzez kontrolę jego stanu zdrowia, a także łagodzeniu zespołu abstynencyjnego i przywróceniu równowagi biochemicznej organizmu za pomocą leków i suplementów.


Jak przebiega detoksykacja organizmu w ośrodku uzależnień?


Proces odtruwania organizmu z toksyn osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków może odbywać się w warunkach szpitalnych, jednak najczęściej przeprowadzany jest w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Prywatna klinika leczenia uzależnień OAZA. Placówki takie są przystosowane do przeprowadzenia profesjonalnego detoksu, ponieważ dysponują specjalnymi pomieszczeniami dla pacjentów, aparaturą diagnostyczną, a także niezbędnym personelem medycznym i pomocniczym.


Bez względu na rodzaj uzależnienia detoksykacja przebiega w podobny sposób i odbywa się w ramach terapii zamkniętej. Po przyjęciu osoby uzależnionej do placówki najpierw wykonuje się jej podstawowe badania, a także przeprowadza wywiad lekarski. Następnie pacjent zostaje umieszczony w pokoju jedno- lub wieloosobowym, w którym panują warunki sprzyjające terapii – jest w nich cicho, przytulnie i komfortowo. W czasie trwającego około tygodnia odtruwania można liczyć na kompleksowe wsparcie, które polega między innymi na:  • monitorowaniu stanu zdrowia,

  • podawaniu leków uspokajających,

  • w zależności od objawów odstawiennych aplikowanie leków przeciwbólowych, przeciwdrgawkowych, obniżających ciśnienie itp.,

  • podawaniu kroplówek z witaminami, minerałami oraz elektrolitami,

  • zapewnieniu pomocy psychologicznej.


Kiedy należy przeprowadzić detoks?


Na usuwanie toksyn z organizmu w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień powinny zdecydować się wszystkie osoby, które chcą osiągnąć fizyczny stan trzeźwości oraz rozpocząć walkę ze swoim uzależnieniem. Proces detoksykacji warto przeprowadzić na każdym etapie uzależnienia, ponieważ jego efektem jest nie tylko pozbycie się substancji psychoaktywnych, ale także wzmocnienie całego organizmu, co pomaga w dalszej terapii psychologicznej. Profesjonalny detoks polecany jest w szczególności w celu przerwania tzw. ciągów alkoholowych bądź narkotykowych, ponieważ pomaga skutecznie zlikwidować głód biochemiczny oraz bezpiecznie przetrwać zespół abstynencyjny.


Choć proces odtruwania organizmu z toksyn nie jest przyjemny, dla wielu uzależnionych jest jedyną szansą na podjęcie walki z nałogiem, a nierzadko także na uratowanie życia. Jeśli problem dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, nie zwlekaj, tylko zgłoś się do ośrodka przeprowadzającego profesjonalny detoks!