Czym jest i jak rozpoznać alkoholizm wysokofunkcjonujący (HFA)?

28.02.2023

Czym jest i jak rozpoznać alkoholizm wysokofunkcjonujący (HFA)?

Chociaż osoba uzależniona od alkoholu wciąż kojarzy się z człowiekiem zaniedbanym i bezrobotnym, coraz więcej osób upija się w sekrecie – pozornie prowadzi normalne i szczęśliwe życie. Mowa o tzw. alkoholizmie wysoko funkcjonującym (HFA), który jest trudny do rozpoznania (szczególnie z zewnątrz). Jakie są objawy i sposoby leczenia tego nałogu? Odpowiada ekspert z prywatnej kliniki uzależnień Oaza.


Kogo dotyka alkoholizm wysoko funkcjonujący?


Ten rodzaj uzależnienia nie ma nic wspólnego ze stereotypem alkoholika – wręcz przeciwnie. Alkoholizm wysoko funkcjonujący często dotyczy osób bogatych, na wysokich stanowiskach, odnoszących sukcesy, wyglądających na szczęśliwych i z pozoru doskonale radzących sobie w życiu prywatnym i zawodowym.


Może dotknąć wszystkich – bez względu na płeć. Kobiety jednak uzależniają się szybciej i potrzebują mniejszych dawek, by zyskać konkretny stan.


Właśnie z tego powodu tak trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać osoby uzależnione od alkoholu, a jednocześnie dające sobie radę np. w pracy. Ten rodzaj alkoholizmu nierzadko jest sposobem radzenia sobie z nadmiernym stresem i lękiem, a używka staje się nagrodą lub sposobem na oderwanie się od rzeczywistości.


Jak rozpoznaje się HFA?


Osoby będące wysoko funkcjonującymi alkoholikami zwykle bardzo dobrze ukrywają swoje problemy przed światem. Nierzadko nawet najbliżsi mają trudności, by zauważyć problem. Jeśli jednak zwracają na niego uwagę – zwykle są zbywani, wyśmiewani.


Jak zatem wygląda alkoholizm wysoko funkcjonujący? Objawy tego nałogu na pierwszy rzut oka mogą być niemal niezauważalne – szczególnie przez osoby z boku, np. współpracowników czy dalszą rodzinę. Do najważniejszych objawów należą:



  • nieodparta potrzeba picia i częste sięganie po alkohol – kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie;

  • picie w ukryciu, nawet przed bliskimi – stwarzanie pozorów, że wszystko jest w porządku;

  • zaprzeczanie, że problem istnieje i robienie wszystkiego, by to udowodnić (np. kilka tygodni w trzeźwości);

  • szukanie wymówek do picia – traktowanie alkoholu jako nagrodę czy relaks po ciężkim dniu lub nieodłączny element spotkań, np. biznesowych.


Skutki uzależnienia od alkoholu


Dla organizmu alkoholizm wysoko funkcjonujący jest właściwie takim samym uzależnieniem jak każde inne. Używka sieje trwałe spustoszenie, a jeśli nie jest dostarczana – powoduje zespół abstynencyjny (m.in. bóle głowy, drgawki, problemy żołądkowe, niepokój).


Chociaż w początkowych etapach nie wywołuje aż tak drastycznych skutków – np. utraty pracy czy zerwania więzi z bliskimi – docelowo również może się do tego przyczynić. Alkohol ma również wpływ na stan zdrowia, zwiększa ryzyko m.in. nadciśnienia, chorób serca czy marskości wątroby. Dodatkowo nierzadko sprzyja problemom emocjonalnym i psychicznym, np. depresji.


uzaleznienie


Czy HFA da się wyleczyć?


Ze względu na to, że alkoholizm wysoko funkcyjny znacznie trudniej wykryć, niektórzy chorzy otrzymują pomoc dopiero po kilku kilkunastu latach (lub nigdy). Jednocześnie problem jest wstydliwy i mało kto chce się przyznać, że nie daje sobie rady z uzależnieniem.


W jaki sposób wrócić do życia sprzed nałogu? Czy alkoholizm da się wyeliminować? Sposoby leczenia nie różnią się znacznie od tych, które wykorzystuje się w przypadku „standardowego” alkoholika. Osoba uzależniona może więc skorzystać z detoksu oraz terapii (indywidualnej i grupowej).


Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Oaza ma jednak również rozwiązanie chętniej wybierane przez wysoko funkcjonujących alkoholików: dyskretne leczenie alkoholizmu. Chorzy w trakcie terapii pod okiem specjalistów walczą zarówno ze skutkami fizycznymi, jak i emocjonalnymi choroby.


Prywatna klinika uzależnień: leczenie alkoholizmu


Szukasz wsparcia w walce z nałogiem? A może bliska Ci osoba potrzebuje pomocy? W prywatnym ośrodku Oaza masz dostęp do terapii leczenia alkoholizmu oraz współuzależnionych. W jej trakcie rodzina nauczy się żyć z nałogiem i pozna skuteczne mechanizmy, by unikać picia w przyszłości. Specjalista dobierze indywidualny model leczenia, najlepiej dopasowany do konkretnego przypadku. Daj sobie pomóc i zmień resztę swojego życia!