Wpływ narkotyków na organizm człowieka

28.12.2018

Wpływ narkotyków na organizm człowieka

Narkomania jest jednym z niebezpieczniejszych nałogów, który, jak jeszcze do niedawna sądzono, nie dotyczy wyłącznie ludzi bezdomnych, mieszkających na dworcach. Pomimo intensywnego edukowania społeczeństwa o szkodliwości substancji psychoaktywnych, wciąż wiele osób po nie sięga. Co warto wiedzieć o  wpływie narkotyków na organizm człowieka i dlaczego ich zażywanie jest tak groźne dla zdrowia każdego człowieka?


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Oddziaływanie środków narkotycznych na mózg


Każdy narkotyk stanowi substancję chemiczną, która po zażyciu nie pozostaje bez wpływu na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Co ciekawe, zdaniem naukowców cząsteczki niektórych z narkotyków przypominają swoim wyglądem neuroprzekaźniki, co sprawia, że mogą one oddziaływać na określone receptory, przeciążając kanały komunikacyjne, wysyłając fałszywe informacje itp. W długotrwałej perspektywie dochodzi do upośledzenia zdolności normalnego funkcjonowania mózgu.


Co ważne, przyjmowanie środków narkotycznych może prowadzić nie tylko do utraty neuronów odpowiedzialnych za funkcje ośrodkowego układu nerwowego. Degradacji mogą też ulec komórki nerwowe stymulujące istotne czynności życiowe takie jak, chociażby praca nerek, mowa, oddychanie itp.


Wpływ narkotyków na zdrowie zębów i jamy ustnej


Osoby przyjmujące różne rodzaje narkotyków są o wiele bardziej narażone na rozwój stanów próchnicowych. Częściej też występują u nich zaburzenia w funkcjonowaniu ślinianek, suchość w ustach oraz zaciskanie szczęki. Warto też wiedzieć, że odnotowano wpływ poszczególnych narkotyków na erozję szkliwa. Wiąże się to z tym, że niektóre substancje narkotyczne po zmieszaniu ze śliną tworzą bardzo szkodliwe roztwory, które sprzyjają kruszeniu i ścieraniu zębów. Ponadto osoby uzależnione często borykają się z owrzodzeniami i stanami zapalnymi jamy ustnej.


Narkotyki a choroby układu krążenia


Istnieje wiele opracowań, zgodnie z którymi, wpływ narkotyków na organizm człowieka nie dotyczy wyłącznie układu nerwowego czy jamy ustnej. Udowodniono też, że zażywając dopalacze i różnego rodzaju środki narkotyczne, może dojść do przyspieszenia pracy serca, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz arytmii, np. migotania przedsionków. Osoby uzależnione są także znacznie bardziej narażone na wylew krwi do mózgu, zawał serca czy chemiczne zapalenie mięśnia sercowego.


Jakie jeszcze choroby powodują narkotyki?


Jak już wiadomo, związki zawarte w substancjach narkotycznych niszczą zęby, uszkadzają komórki nerwowe i oddziałują niekorzystnie na pracę układu krążenia. Mogą też zaburzać funkcjonowanie układu pokarmowego, powodować schorzenia wątroby, trzustki i jelita grubego, niszczyć szpik kostny, osłabiać odporność itp. Coraz częściej można też usłyszeć o śmiertelnych zatruciach spowodowanych nie tylko przedawkowaniem, ale także nieznanym składem narkotyków.


Degradacja intelektualna i moralna


W tym miejscu warto podkreślić, że wpływ narkotyków i dopalaczy na organizm człowieka nie wiąże się wyłącznie z oddziaływaniem na sferę fizyczną. Związki znajdujące się w substancjach psychoaktywnych prowadzą bowiem także do niepełnosprawności na poziomie intelektualnym i etycznym. Długotrwałe przyjmowanie środków narkotycznych powoduje utratę godności i wartości moralnych, wzmaga przestępczość i prostytucję, prowadzi do morderstw itp. Jeżeli chodzi o degradację intelektualną, narkotyki spowalniają tok myślenia, wywołują zaburzenia pamięci oraz są poważną przyczyną trudności w nauce lub pracy.


Podsumowanie


Zażywanie wszelkiego rodzaju substancji narkotycznych jest niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia człowieka. Amfetamina, kokaina czy marihuana wyrządzają nieodwracalne szkody w ludzkim organizmie, przyczyniając się do degradacji narządów i całych układów. Narkotyki mają również ogromny wpływ na psychikę, powodując zaburzenia psychiczne, a niekiedy stając się nawet przyczyną samobójstw. Dlatego zawsze warto zastanowić się kilka razy, zanim zdecydujemy się sięgnąć po jakikolwiek środek narkotyczny, zwłaszcza niewiadomego pochodzenia.