Toksyczna relacja – jak ją rozpoznać?

05.06.2017

Toksyczna relacja - jak ją rozpoznać?

Kiedy dwoje ludzi się poznaje, często emocje biorą górę i nie zauważają niczego innego poza sobą. Z czasem jednak jeden z partnerów zaczyna czuć się coraz bardziej osaczony. Nagle okazuje się, że chce, aby istniało coś więcej poza życiem we dwoje. Druga osoba jednak nie umie sobie z tym poradzić – zaczyna zachowywać się obsesyjnie, uciekać do manipulacji, kłamstw, chorobliwej zazdrości itd. W efekcie zaczyna tworzyć się toksyczna relacja. A w niej partnerzy zachowują się wobec siebie podejrzliwie i nieufnie.


Kiedy czujemy, że obniża się nasze poczucie wartości…


Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka, kiedy należy dostrzec, że nasza relacja zaczyna przybierać nie ten kierunek, co trzeba? O tym świadczyć może już to, że nasze poczucie wartości obniża się coraz bardziej. Czujemy się źle – jesteśmy zaniepokojeni, smutni, bezradni. Mamy wrażenie, że przestajemy kontrolować nasze życie. Do tego boimy się być szczerzy wobec partnera, bo nie wiemy, z jaką spotka się reakcją.


Po czym jeszcze można poznać toksyczną relację? Oto kilka symptomów, na które warto zwrócić uwagę:  • kontrolowanie – sprawdzanie, gdzie byliśmy, z kim, co robiliśmy, wszystko musi dziać się za wiedzą i najlepiej z udziałem partnera,

  • manipulacja – argumenty w stylu: nie umiem żyć bez Ciebie, jeśli mnie zostawisz, to zrobię sobie krzywdę, pożałujesz tego itd.

  • odcinanie od innych – rodziny, przyjaciół, znajomych, którzy mogą „zagrażać” Waszej relacji,

  • nieuzasadniona zazdrość – odrobina zazdrości jest zdrowa w związku, ale przesadna przybiera formę patologicznej,

  • naruszanie prywatności – czytanie korespondencji listownej, SMS-owej, e-mailowej,

  • brak szacunku,

  • ingerowanie w wygląd zewnętrzny – w to jak i w co się ubierasz,

  • przemoc psychiczna i fizyczna – wywieranie presji, zmuszanie do pewnych zachowań,

  • narzucanie swoich poglądów, humory – obrażanie się na wszystko, co partnerowi się nie podoba.


Wampiry emocji


Osoby toksyczne to swego rodzaju wampiry emocjonalne. Potrafią powoli wyssać z nas pozytywną energię poprzez manipulację, ustanawianie swoich własnych zasad, żerowanie na braku pewności siebie tych, z którymi tworzą bliskie relacje. Wszędzie chcą być na pierwszym miejscu, a druga osoba stanowi przy nich tło. Swoim zachowaniem doprowadzają do tego, że zaczynamy się wstydzić tej relacji, jednak przed innymi udajemy, że nie ma żadnego problemu.


Powrót do korzeni


Jeśli więc czujemy, że nasza relacja zmierza nie w tym kierunku, którego oczekiwaliśmy, to lepiej zakończyć ją nim koszty emocjonalne i społeczne będą jeszcze większe. Dostosowywanie się na siłę, napięcia emocjonalne, bycie traktowanym jak przedmiot – takie zachowania nie dają ani poczucia szczęścia, ani komfortu bycia z kimś w związku. Po dostrzeżeniu destrukcyjnych symptomów trzeba również popracować nad postrzeganiem samego siebie. Zmienić przekonanie, że nie zasługujemy na nikogo innego, określić swoje frustracje, ograniczenia. Wyjść z izolacji, w jakiej tkwiliśmy – do bliskich osób, poprzez powrót do dawnych pasji, zainteresowań itd.