Test na alkoholizm

05.06.2024

Test na alkoholizm

SPIS TREŚCI:

Picie napojów zawierających alkohol wcale nie musi oznaczać, że masz problem z uzależnieniem. Od czasu do czasu, na przykład raz w miesiącu w związku z różnymi okazjami, może się to zdarzyć każdemu. Jeśli jednak robisz to częściej niż raz w tygodniu, a do tego następnego dnia odczuwasz silną potrzebę ponownego sięgnięcia po napoje wyskokowe, powinno stanowić to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Oczywiście choroba alkoholowa nie przychodzi z dnia na dzień – zazwyczaj prowadzą do niej długie lata picia. Niestety większość cierpiących na nią osób zaczyna ją dostrzegać dopiero w momencie, gdy jest ona już na zaawansowanym etapie.

Powodem tego jest niezwykle cienka i trudna do wychwycenia granica pomiędzy towarzyskim piciem alkoholu, a jego nadużywaniem. Jak w takim razie określić moment, w którym spożywanie napojów wyskokowych staje się uzależnieniem? Pomoże Ci w tym darmowy test rozpoznawania problemów alkoholowych, który znajdziesz poniżej. Sprawdź, czym jest oraz jak interpretować jego wyniki!

Uzależnienie od alkoholu – co jest jego powodem?

Nie da się jednoznacznie określić przyczyn uzależnienia od alkoholu, gdyż są one indywidualne dla każdej osoby. Można za to wymienić kilka czynników zwiększających poziom prawdopodobieństwa występowania tego problemu.

Zalicza się do nich:

  • nałogowe picie kogoś bliskiego,
  • obracanie się w towarzystwie osób często namawiających do spożywania napojów wyskokowych (ma to bardzo negatywny wpływ szczególnie na ludzi młodych),
  • predyspozycje genetyczne – wiele badań udowadnia, że w rodzinach od dawna zmagających się z problemem alkoholizmu nowe pokolenia są bardziej podatne na uzależnienie,
  • zaburzenia natury psychicznej – np. depresja,
  • niskie poczucie własnej wartości wynikające np. z przeżytej traumy lub niepowodzeń w życiu rodzinnym, lub zawodowym.

Oczywiście żaden z powyższych czynników nie może być podstawą do tego, abyś uznał, że jesteś uzależniony. Jeśli nie jesteś pewien, czy zmagasz się z chorobą alkoholową, wypełnij poniższy test na alkoholizm!

Kiedy picie alkoholu staje się niebezpieczne?

Umownie przyjmuje się, że fazą ostrzegawczą jest moment, w którym piciu alkoholu zaczyna regularnie towarzyszyć zjawisko upijania się do nieprzytomności. Powszechnie stan ten określa się mianem „urwanego filmu”. W wyniku przyjęcia zbyt dużej porcji alkoholu osoba traci kontakt z rzeczywistością i kontrolę nad swoimi poczynaniami. Jak wyjaśnia terapeuta uzależnień z naszego ośrodka Oaza, taki stan rzeczy może oznaczać chęć nadmiernego eksperymentowania z napojami wyskokowymi, co zwiększa ryzyko zapadnięcia na chorobę alkoholową.

Jeśli więc po wypiciu alkoholu coraz częściej zdarza Ci się obudzić z lukami w pamięci, powinieneś poważnie przemyśleć swoje nawyki. Zacznij od wypełnienia testu na naszej stronie i po zsumowaniu liczby punktów zapoznaj się z interpretacją wyników umieszczoną na samym końcu badania.

Wczesne wykrycie uzależnienia od alkoholu zwiększa szansę na wyjście z choroby!

Pamiętaj, że nawet jeśli z pozoru tylko raz w miesiącu zdarzy Ci się, że po wypiciu alkoholu stracisz kontakt z rzeczywistością, to i tak jest to zdecydowanie za dużo. Z biegiem czasu, bez Twojej zdecydowanej reakcji, taki stan rzeczy można zacząć powtarzać się raz w tygodniu, a ostatecznie nawet praktycznie codziennie. Wczesne wykrycie problemów alkoholowych sprawi, że przy odpowiedniej motywacji będziesz w stanie przestać pić bez konieczności poddawania się długim terapiom. Odpowiadając na poniższe pytania i poznając wynik testu, łatwiej będzie Ci ocenić, czy jesteś uzależniony od alkoholu.

Jakie inne symptomy mogą świadczyć o tym, że zmagasz się z problemem uzależnienia od alkoholu?

Zwróć także uwagę na ewentualne symptomy, których występowanie powinno zachęcić Cię do tego, aby skontaktować się z terapeutą uzależnień.

Zrób to koniecznie, jeśli:

  • z powodu swojego picia miałeś poczucie winy i wyrzuty sumienia,
  • zdarzyło Ci się prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • byłeś kiedykolwiek zatrzymany z powodu picia,
  • pilnie potrzebowałeś napić się alkoholu rano, po silnym przeżyciu emocjonalnym lub innym zdarzeniu,
  • następnego dnia po dłuższym i intensywnym piciu zaobserwowałeś drżenie rąk lub omamy i zaburzenia świadomości (delirium tremens),
  • w ciągu ostatniego tygodnia Twoje życie koncentrowało się głównie wokół alkoholu.

Czym jest test rozpoznawania zaburzeń związanych z piciem alkoholu AUDIT-C?

Jest to tzw. badanie przesiewowe, które wykonuje się u osób mający problemy z powodu picia alkoholu. Test AUDIT-C (Alcohol Use Disorder Identification Test Consumption) został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia. Należy jednak podkreślić, że nie ma on bezwzględnej wartości diagnostycznej, a więc nie można go traktować na równi z profesjonalną diagnostyką zaburzeń. Wyniki testu określają jedynie poziom prawdopodobieństwa występowania problemów alkoholowych.

Tylko certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień jest w stanie postawić trafną diagnozę w tym zakresie. Pozytywny wynik testu udostępnionego poniżej traktuj więc ostrzegawczo. Jeśli podejrzewasz, że jesteś uzależniony od alkoholu i to badanie to potwierdziło, skontaktuj się z naszym środkiem Oaza – zapewnimy Ci profesjonalne wsparcie.

Na czym polega test AUDIT-C?

Składa się on z 10 pytań zamkniętych z kilkoma odpowiedziami do każdego z nich, spośród których zawsze należy wybrać jedną. Każda z nich ma przypisaną określoną liczbę punktów. Po zakończeniu badania należy je zsumować, a następnie zapoznać się z opisem uzyskanego wyniku. Na jego podstawie dowiesz się, jakie jest prawdopodobieństwo, że jesteś uzależniony od alkoholu.

Czy test AUDIT-C jest wiarygodny niezależnie od powodu picia alkoholu?

Zdecydowanie tak, gdyż jego celem nie jest ustalenie przyczyny uzależnienia od alkoholu, a jedynie ocena ryzyka występowania tego problemu u danej osoby. Jeśli wynik testu jest pozytywny, powinieneś skontaktować się ze specjalistyczną placówką leczenia uzależnień, który wykona kompleksowe badania – zgłoś się do naszego ośrodka OAZA!

Czy istnieją inne testy dla osób podejrzewających problem z alkoholem?

Istnieje ich wiele, jednak tylko nieliczne z nich są powszechnie stosowane w celu przesiewania osób, u których podejrzewa się, że cierpią na chorobę alkoholową. Oprócz testu AUDIT-C, który za darmo publikujemy poniżej, do innych popularnych badań należy zaliczyć:

  • RAPS4 (Rapid Alcohol Problem Screening Test) – składa się tylko z 4 pytań dotyczących tego, czy alkohol wywoływał poczucie winy, utratę pamięci i zaniechanie obowiązków, oraz o jakiej porze rozpoczyna się jego picie,
  • test baltimorski – pytania skupiają się przede wszystkim na specyfice picia danej osoby (np. ile porcji alkoholu jest spożywane i jak często się to powtarza),
  • CAGE – kolejne badanie składające się tylko z 4 pytań (czy piłeś po przebudzeniu, irytowałeś się gdy ktoś skrytykował spożywanie alkoholu, miałeś poczucie winy w związku z libacją alkoholową, podejmowałeś próbę zerwania z nałogiem),
  • MAST (Michigan Alcoholism Screening Test) – najbardziej szczegółowy test obejmujący wiele aspektów życia osoby, u której podejrzewa się wczesny alkoholizm.