Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?

12.10.2017

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?

Komputer jest urządzeniem, które można dziś spotkać prawie w każdym domu. Większość nastolatków nie wyobraża sobie już życia bez tego urządzenia. Korzystanie z jego zasobów i możliwości, dostępny dzięki niemu świat wirtualnych gier i znajomości są na tyle wciągające, że tracą kontakt z otaczającą ich rzeczywistością. Jeśli w porę nie wychwyci się tego, wówczas skutkować to może uzależnieniem i znacznie dłuższym powrotem do kontrolowanego użytkowania komputera.


Moment, który trwa… wiele godzin


Nie każda osoba, która spędza przed komputerem dużo czasu, jest od niego uzależniona. Może to wynikać bowiem np. z charakteru pracy, jaki ma. Problem rodzi się wówczas, gdy komputer zaczyna dominować w codziennym życiu, a inne jego sfery są zaniedbywane.


Osoba uzależniona od komputera traci często poczucie czasu, jaki spędza przed ekranem. Wydaje jej się, że była to chwila, a w rzeczywistości minęło wiele godzin. Utrata kontroli nad tym to jeden z objawów uzależnienia od komputera. Korzystanie z urządzenia może wiązać się też z ciągłym dążeniem do osiągnięcia stanu silnego pobudzenia emocjonalnego związanego np. z grami, które są zainstalowane w komputerze lub dostępnymi online. Dodatkowo osoba uzależniona od komputera nie umie przyznać się do tego, że korzysta z tego sprzętu nałogowo, a swoje wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem potrafi tłumaczyć np. uczeniem się języków obcych, poznawaniem światem, rozwijaniem się itd.


Jakie objawy jeszcze mogą świadczyć o uzależnieniu od komputera:



  • odczuwanie ciągłej potrzeby używania komputera,

  • doświadczanie niepokoju, rozdrażnienia, zmian nastroju lub nawet depresji w momencie, kiedy możliwość skorzystania z komputera jest mocno ograniczona lub z jakiegoś powodu niemożliwa,

  • zapominanie o codziennych obowiązkach,

  • rezygnacja z wcześniejszych zainteresowań, hobby,

  • celowe albo mimowolne poruszanie palcami w podobny sposób jak pisanie na klawiaturze,

  • kupowanie coraz to nowszego oprogramowania lub dodatków czy akcesoriów komputerowych.


Problemy psychologiczne, somatyczne i społeczne


Na skutki nadmiernego korzystania z komputera długo nie trzeba czekać. Efektem uzależnienia mogą być:



  • problemy ze wzrokiem – pojawienie się wady wzroku lub pogłębienie już istniejącej,

  • zanik mięśni,

  • przykurcze stawów,

  • nieradzenie sobie w pracy, szkole czy w domu,

  • kłopoty finansowe związane z dużymi wydatkami na kupowanie sprzętu czy oprogramowania do niego.


Leczenie, czyli ograniczenie kontaktów z komputerem


Leczenie uzależnienia od komputera jest bardzo podobne do tego, jakie stosuje się w przypadku osób nałogowo spożywającym alkohol czy mających problem z hazardem lub innymi behawioralnymi czynnościami. Pacjenci prowadzą dzienniczek, w którym zapisują, ile czasu spędzili przed komputerem, a ile poświęcili na inne zajęcia – jakąś rozrywkę, sport.

Uzależnienie od komputera jest dziś bardzo realnym zagrożeniem zwłaszcza w przypadku młodych osób, dlatego lepiej czuwać nad tym, aby nie pochłonął ich za bardzo świat internetowych komunikatorów, gier komputerowych czy portali społecznościowych.