Kilka objawów niewyspania i jego wpływ na zdrowie

07.04.2017

Kilka objawów niewyspania i jego wpływ na zdrowie

Niejednemu z nas zdarzyło się zarwać nockę. W dzisiejszym pędzie po drabinie kariery często czas, który powinien być poświęcony na sen i odpoczynek, przeznaczany jest na pracę. Zmorą obecnych czasów jest również bezsenność. Stres czy problemy często przyczyniają się do tego, że nie jesteśmy w stanie naprawdę porządnie się wyspać. Któż z nas nie zna tego uczucia, kiedy pełni frustracji przekręcamy się z boku na bok, jednak mimo totalnego zmęczenia nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka? Regularne niewysypianie się może być bardzo negatywne w skutkach. Osłabienie, problemy z koncentracją to tylko niektóre objawy braku snu. Sen to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Sen zapewnia nam pokłady energii na każdy dzień.


Jak objawia się brak snu?


Po pierwsze - osoby, które niezbyt dobrze się wysypiają, bardzo często skarżą się na problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. U wielu z nich obserwuje się na dodatek wzrost masy ciała, który jest zresztą konsekwencją spowolnionego metabolizmu. Z czego to wynika? Gdy jesteśmy zmęczeni, przyswajamy więcej kalorii, a nasz organizm podejmuje proces magazynowania tkanki tłuszczowej.


Po drugie, wysypiając się, znacznie ograniczamy ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze. Na schorzenie to narażone są znacznie bardziej te osoby, które śpią zbyt krótko. Warto również pamiętać, że to, jaki tryb życia prowadzimy w młodym wieku, odbije się na stan naszego zdrowia w przyszłości.


Po trzecie, człowiek niewyspany to człowiek zmęczony, a człowiek zmęczony to człowiek, którego odporność z każdą nieprzespaną godziną obniża się. Ludzie, którzy się dostatecznie nie wysypiają, są bardziej podatni na różnego typu infekcje, przeziębienie czy grypę.


Nie ma wątpliwości, że osobie przemęczonej trudno jest funkcjonować w codziennym życiu. Jej reakcje są spowolnione, umysł pracuje znacznie wolniej. Zapamiętywanie, odtwarzanie faktów to czynności, które z reguły nie kończą się powodzeniem. Na dodatek zmęczenie przekłada się na wahania nastrojów. Dla osoby niewyspanej charakterystyczny jest również brak energii do jakiegokolwiek działania. Po nieprzespanej nocy nie mamy ochoty na aktywność fizyczną, nie satysfakcjonują nas ulubione zajęcia.


Wreszcie, trzeba zaznaczyć, że brak snu odbija się także na relacjach z innymi ludźmi. Gdy nie mamy energii, by wykonywać pracę, podejmować się aktywności fizycznej czy wypełniać jakiekolwiek obowiązki, w konsekwencji zaniedbujemy przyjaciół, znajomych, a przede wszystkim najbliższych – małżonka czy dzieci.