Life design – krótki trend czy sposób na szczęście?

19.09.2017

Life design - krótki trend czy sposób na szczęście?

Czy własne życie można zaprojektować? Nie zawsze trzeba poddawać się tylko przypadkom losowym. Mając świadomość własnych predyspozycji, można zdziałać bardzo wiele, aby nadać własnemu życiu odpowiedni sens i wymiar. Wystarczy tylko odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań i… działać!


Kto, gdzie, z kim, co chcę?


Te fundamentalne pytania to m.in. kim chcę być tu i teraz, a gdzie chciałbym być za kilka lat? Co chcę robić w życiu? O jakiej pracy marzę? Z kim chcę się spotykać? Odpowiedzi powinny być nie tylko szczere, ale również konkretne: nazwiska, firma „X”, joga, własna działalność gospodarcza, jogging, regularne seanse kinowe itd. I nawet jeśli będziesz początkowo przerażony swoimi oczekiwaniami, to… weź głęboki oddech i pomyśl sobie, że ludzie, którzy coś osiągnęli w życiu, wcześniej prowadzili takie samo życie jak ty.


Koniec z nudą i marazmem!


Aby mieć wpływ na projektowanie własnego życia, trzeba podejmować świadome działania. Ważne są zasady i cele, jakie sobie ustalimy. Rezygnacja z dotychczasowych monotonnych zajęć i schematów, pozwoli nadać codzienności zupełnie nowy kształt. Przecież każdego dnia nie musisz robić tego samego. Bieganie, śniadanie, praca, sprzątanie domu, samotne wieczory przed telewizorem – tak nie musi wyglądać Twoja codzienność. Możesz wprowadzać ożywcze zmiany, dzięki którym będziesz się czuć lepiej i mieć poczucie, że się realizujesz. Rozpalenie pasji do życia możliwe jest dzięki urozmaiceniom. Zapisz się ma kurs fotografii, lekcje tańca, warsztaty gotowania itd. Koniec z nudą i marazmem.


Zawodowa swoboda


Nie lubisz swojej pracy, przez którą spędzasz codziennie 8 godzin za biurkiem? Może uda się uzyskać pozwolenie od szefa na pracę zdalną? A wtedy możesz praktycznie pracować z każdego miejsca, które będzie dla Ciebie wygodne. Wyobraź sobie to: kawiarenka o poranku, laptop, pachnąca gorąca kawa, słodkie śniadanie i Ty – z zupełnie innym nastawieniem do zadań służbowych.

Jeśli cenisz sobie swobodę w życiu, jest ona dla Ciebie impulsem do kreatywnego działania, to nie musisz swojego zawodowego życia dopasowywać pod sztywne reguły, które obowiązują w firmie. Żaden artysta nie będzie czuł się dobrze w korporacji. To miejsce raczej dla umysłów analitycznych. I nie jest powiedziane, że musisz trzymać się tej ścieżki zawodowej cały czas. Jeśli chcesz rozwijać się w tym zakresie – nie bój się podejmować innych wyzwań, ryzykować, poznawać, poszukiwać aż do poczucia, że to jest właśnie „to”.


Nie trać cennego czasu


W dzisiejszym tempie życia wolne dni są wręcz na wagę złota. Dlatego warto je wykorzystywać maksymalnie według własnych potrzeb i marzeń. Nie nadrabiać ciągle jakiś zaległości np. zawodowych, porządkowych, tylko zrobić coś co da nam przyjemność i regenerację po ciężkim tygodniu pracy. Maluj, czytaj, oglądaj filmy, idź na spacer, spełniaj swoje pasje!

Pamiętaj, że kreowanie własnego stylu życia pozwala na odkrycie nowych pasji i bycie szczęśliwym. Może nie zawsze uda się to od razu wprowadzić, ale nawet jeśli zajmie to więcej czasu, to i tak nie patrz na innych, tylko zrób wszystko, aby Twoje życie było takie, o jaki marzysz.