Kim jest energetyczny wampir?

18.08.2018

Kim jest energetyczny wampir?

Choć połączenie obu tych słów brzmi to dość zabawnie, to jednak osoby, które zasługują na to miano, wcale nie kojarzą się pozytywnie. „Wysysają” bowiem z innych dobry nastrój i kumulują całą uwagę otoczenia na sobie. Warto więc umieć rozpoznawać takich osobników i wiedzieć, jak się przed nimi bronić.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


(Nie)świadome wykańczanie innych


Zdarza Ci się czasami w obecności innej osoby czuć, że nagle „słabniesz”, smutniejesz, przestajesz mieć ochotę lub nadzieję na realizację jakichś planów, zadań, które jeszcze przed chwilą nie były dla Ciebie problemem? Jeśli tak, to znaczy, że trafiłeś na wampira energetycznego. Czasami konfrontacja z nim nie musi pozbawiać nas dobrego nastroju, ale za to zawsze odbiera nam siły. Pojawić się może wówczas ból głowy, brzucha, nadmierna senność. Codzienne obcowanie z taką osobą jest z pewnością wykańczające. Zdarza się, że jest nią nawet ktoś bliski. Jeśli działa świadomie, życie z nim jest szczególnie trudno. Wówczas z premedytacją wykorzystuje swoich rozmówców, manipuluje nimi, głosi różne plotki, żąda skupienia całej uwagi na sobie.

Z kolei nieświadome wampiry energetyczne nie zdają sobie sprawę z własnego egocentryzmu i uważają się za najbardziej pokrzywdzonych. Wszystkim przypisują złe intencje i to, że chcą ich zranić.


Od aktora do narcyza


Wampira energetycznego rozpoznać można także po sposobie, w jaki doprowadza innych do zmęczenia i irytacji. Wampir-aktor zrobi wszystko, aby uzyskać akceptację i uznanie innych, ale nigdy nie dotrzyma złożonych przez siebie obietnic. Nigdy się nie denerwuje, ale za to gardzi innymi.


Wampira-apołecznego hedonistę cechuje brak poważania dla norm społecznych. Lubi imprezować, używki, a za to nienawidzi, gdy nic się nie dzieje. Kłamie, oszukuje, plotkuje, nie ma dla niego znaczenia to, co ktoś inny ma coś do powiedzenia ani czy w konsekwencji swoich słów albo czynów skrzywdzi kogoś.


Typ obsesyjno-kompulsywny wampira zawsze ma rację i czerpie satysfakcję z tego, jeśli inni się stresują. Chce mieć nad wszystkim kontrolę i nie akceptuje ludzi takich jak on. Może to być np. szef stosujący mobbing czy despotyczny rodzic.


Wampir paranoidalny jest pewien siebie i tego, co widzi i w co wierzy sam, bez względu na to, czy te rzeczy w ogóle istnieją. Wszędzie węszy teorie spiskowe i nie ufa innymi.

Narcyz to z kolei wampir z ogromnym ego i najczęściej niemający świadomości swojego negatywnego oddziaływania na innych. Obwinia innych za swoje niepowodzenia i za to, że nie może w pełni wykorzystać swojego geniuszu.


Nauczyć się żyć z wampirem …


Na wampira energetycznego nie masz co liczyć. To raczej on będzie stale wymagał tego, abyś interesował się jego samopoczuciem, motywował go, pocieszał, mówił, jaki to jest wspaniały. Tym samym właśnie „wysysa” z innych energię i doprowadza do utraty poczucia własnej wartości. Jeśli nie można z nim zerwać kontaktów (co jest najłatwiejszą metodą działania), to trzeba nauczyć się rozpoznawać go w otoczeniu (działa schematycznie) i nauczyć się zachowania, które na nas samych nie będzie się źle odbijało, a z kolei na wampira będzie skutecznie działało.