Jak wywołać wstręt do alkoholu?

05.06.2024

Jak wywołać wstręt do alkoholu?

SPIS TREŚCI:

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje alkoholizm za chorobę przewlekłą. Regularne spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach prowadzić może do wielu poważnych schorzeń, w tym znacząco zwiększa ryzyko powstania nowotworu. Do tego lata picia i doprowadzenia do wysokiego stopnia zaawansowania uzależnienia grozi nawet przedwczesną śmiercią. Statystyki pokazują, że alkoholik żyje od kilku do nawet kilkunastu lat krócej w stosunku do osoby trwającej w abstynencji. To jedne z wielu powodów, dla których warto przestać pić alkohol. Domowe sposoby ułatwiają osiągnięcie tego celu i w artykule przedstawiamy kilka z nich. Sprawdź, jak obrzydzić komuś alkohol, aby był on w stanie poradzić sobie pokusą sięgnięcia po niego – zapraszamy do lektury!

Czy można przestać pić alkohol samemu bez poddania się terapii alkoholowej?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku, w tym głównie od przyczyny uzależnienia oraz motywacji chorego do tego, aby do końca życia trwać w trzeźwości. Jeśli częste spożywanie alkoholu wynika z bardzo rozrywkowego trybu życia, szansa na zaprzestanie picia we własnym zakresie jest relatywnie wysoka. Oczywiście bardzo istotne jest to, na jakim poziomie zaawansowana jest choroba alkoholowa.

Gdy jest on wysoki i osoba uzależniona traci kontrolę nad piciem, wchodząc w długie ciągi alkoholowe, prawdopodobieństwo wyleczenia samodzielnie jest zdecydowanie niższe. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest poddanie się odpowiedniej terapii w specjalistycznym ośrodku – skontaktuj się z naszą placówką Oaza!

Kiedy najciężej przestać pić alkohol? Domowe sposoby będą nieskuteczne!

Niestety bardzo często ludzie zapadają na chorobę alkoholową w związku z problemami życia codziennego, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Może to wynikać np. ze słabej psychiki, dużego nawarstwienia niepowodzeń czy braku wsparcia ze strony bliskich. W takich przypadkach wiele osób decyduje się na picie alkoholu, gdyż przynosi on złudne wrażenie ulgi. W stanie upojenia życie wydaje się łatwiejsze, pozbawione jakichkolwiek problemów.

Osoby uzależnione z tego powodu ciężko jest wyrwać z nałogu. Co więcej, często zmagają się one z problemem poczucia winy, że niszczą życie zarówno sobie, jak i bliskim. Pogłębia to ochotę na picie, gdyż alkohol pozwala od niego uciec. Domowe sposoby raczej będą nieskuteczne w tym przypadku, jednak zawsze można traktować je jako dodatkowe wsparcie dla osoby, która zdecydowała się na leczenie alkoholizmu pod okiem profesjonalistów.

Jakie są domowe sposoby na obrzydzenie alkoholu?

W domowych warunkach nie ma zbyt wielu możliwości na wywołanie wstrętu do alkoholu. Chcąc na własną rękę przestać pić, można próbować regularnego spożywania naparów z ziół. Szczególnie dużą popularnością cieszy się kopytnik pospolity. Jego działanie polega na tym, że osoba uzależniona odczuwa silne mdłości gdy tylko poczuje zapach etanolu.

Oczywiście należy przy tym pamiętać, że skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga od chorego silnej chęci zmiany swojego życia. Bez odpowiedniej motywacji oraz samodyscypliny odstawienie alkoholu może mieć tylko charakter przejściowy.

Świadomość tego, do czego prowadzi niekontrolowane picie, także może pomóc!

Aby dotrzeć do świadomości samego uzależnionego i spowodować obrzydzenie do picia alkoholu, warto uzmysłowić mu, czym może skończyć się, ta choroba przewlekła. Jest to tzw. wizualizacja negatywnych konsekwencji wywoływanych przez głębokie uzależnienie. W tym celu należy wyjaśnić alkoholikowi, że zaprzestanie picia ograniczy ryzyko poważnych uszkodzeń organizmu.

Picie alkoholu w nadmiernych ilościach:

  • skraca życie nawet o kilkanaście lat,
  • ma negatywny wpływ m.in. na układ nerwowy, pokarmowy czy krążenia (zaburza działanie każdego z nich),
  • zwiększa ryzyko zapadnięcia na groźne dla zdrowia i życia choroby, w tym marskość wątroby oraz cukrzycę,
  • negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym zarówno alkoholika, jak i bliskich z jego bezpośredniego otoczenia.

Warto do tego dodać, że zaprzestanie picia alkoholu zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę nowotworową.

Zaprzestanie picia alkoholu wymaga zmiany trybu życia

Osoby chcące przestać pić alkohol na własną rękę, a więc w domowych warunkach, powinny również wprowadzić zmiany w dotychczasowym trybie życia.

Odstawiając alkohol, wskazane jest m.in.:

  • spędzanie dużej ilości wolnego czasu na świeżym powietrzu (warto zdecydować się np. na uprawianie sportu),
  • omijanie miejsc przypominających o alkoholu (np. puby czy często odwiedzane przez alkoholika sklepy z napojami wyskokowymi),
  • znalezienie nowego hobby,
  • ograniczenie znajomość z osobami namawiającymi do picia.

Szczególnie istotne jest wspomniane uprawianie sportu. Po pierwsze jest to dodatkowe zajęcie w wolnym czasie, dzięki któremu łatwiej przestać pić alkohol. Po drugie aktywność fizyczna wzmocni wymęczony organizm alkoholika i może przyspieszyć proces powrotu do lepszego zdrowia.

Jeśli chcesz przestać pić alkohol, najlepiej zgłoś się do naszego specjalistycznego ośrodka Oaza!

Aby oduczyć alkoholika pić alkohol, zdecydowanie najlepiej zachęcić go do tego, aby odbył profesjonalne leczenie uzależnienia w specjalistycznym ośrodku. Jeśli domowe metody okazały się nieskuteczne, tylko w takim miejscu otrzyma kompleksowe wsparcie w tym zakresie i przejdzie odpowiednio dobraną do jego sytuacji psychoterapię. Do tego przy zachowaniu odpowiednich warunków ambulatoryjnych, zostanie tam przeprowadzony proces odtrucia organizmu. Jeśli więc chcesz przestać pić i potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zgłoś się do naszego ośrodka Oaza! Zatrudniamy doświadczony personel lekarzy i terapeutów, a do tego gwarantujemy komfortowe warunki pobytu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  • 1. Czy można całkowicie wyleczyć alkoholizm?

    Niestety nie ma takiej możliwości – chorym pozostaje się już na całe życie. W praktyce oznacza to, że każdy, kto przestał pić, musi stale utrzymywać bardzo wysoką samodyscyplinę. Niezwykle istotne jest nauczenie się życia bez alkoholu, a więc m.in. panowania nad emocjami czy radzenia sobie z problemami, które zachęcają do spożywania napojów alkoholowych. Kwestie te poruszane są na terapii dla uzależnionych, co stanowi kolejny powód, dla którego warto się na nią wybrać.

  • 2. Jak złagodzić objawy odstawienia alkoholu?

    Tzw. głód alkoholowy może wywoływać m.in. zawroty głowy czy prowadzić do drżenia rąk lub nawet utraty przytomności. W domowych warunkach łagodzenie tych objawów polega przede wszystkim na stosowaniu lekkiej diety oraz przyjmowaniu dużej ilości płynów (organizm alkoholika jest bardzo odwodniony). Z kolei w ośrodkach zajmujących się leczeniem alkoholizmu podawane są leki łagodzące występowanie poważnych konsekwencji po odstawieniu alkoholu.

  • 3. Czy niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu?

    Zdecydowanie nie i alkoholizm może dopaść każdego. Często powodem sięgania po alkohol są głębokie stany depresyjne czy stany lękowe będące konsekwencją nawarstwiających się problemów życia codziennego. Jeśli osoba nieumiejąca radzić sobie z nimi zacznie dostrzegać korzyści z bycia w stanie nietrzeźwości, droga do uzależnienia jest bardzo krótka. Oczywiście istnieje zdecydowanie więcej powodów, dla których ludzie sięgają po alkohol i każdy przypadek jest inny.