Bezstresowe Święta Bożego Narodzenia

07.12.2017

Bezstresowe Święta Bożego Narodzenia

Gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, popadamy w istne wariactwo. Lista zakupów, zwłaszcza tych, co pojawiają się w naszej głowie „last minute”, rośnie, w pracy jest jeszcze większy „młyn” niż na co dzień, bliscy zmieniają koncepcję wspólnego spędzenia wigilii lub pozostałych świątecznych dni… Do tego jeszcze zawsze pojawia się problem pt.: kogo w tym roku wypada zaprosić, a kogo nie albo gdzie powinniśmy, a gdzie chcielibyśmy być? Kiedy znaleźć czas na posprzątanie i kupno choinki? I jak tu nie zwariować i bezstresowo przeżyć ten wyjątkowy czas?


Plan doskonały


Aby do świąt przygotować się jak najspokojniej, warto przygotować plan działania z wyprzedzeniem czasowym. Dzięki temu można uniknąć chaosu czy tego, że zapomnimy o czymś ważnym. Zapewne będzie ulegał on jeszcze nie raz modyfikacjom, ale jego szkielet uporządkuje pewne działania.


Świąteczne zakupy przez internet


Jeśli chcesz uniknąć stania w kolejkach za kolejnym produktem niezbędnym na świątecznym stole czy prezentem dla bliskiej Ci osoby, możesz po prostu zasiąść przed komputerem i kliknąć wszystko, co potrzebujesz. Zakupy online nie tylko pozwolą zaoszczędzić sporo czasu, ale i nerwów. W tym samym czasie – kiedy nasze zamówienia będą już realizowane – można już zająć się innymi rzeczami – np. sprzątaniem. I w tę czynność warto zaangażować innych członków rodziny. Niech każdy poczuje magię zbliżającego się Bożego Narodzenia i ilość spraw, jakie w związku z tym trzeba załatwić.


Pomoc ze strony innych


Delegowanie zadań to bardzo dobry sposób na to, aby nie stresować się, że o czymś zapomnimy lub czegoś nie zdążymy zrobić. Nie każdą czynność też lubimy wykonywać. Nie lubisz piec - niech pierniki przygotuje teściowa, której wypieki są zawsze najlepsze. Nie wychodzi Ci pakowanie prezentów – może siostra albo córka radzi sobie z tym lepiej? Poproszenie innych członków rodziny o większe zaangażowanie się w organizację świąt nie jest ujmą na honorze. Ty za to będziesz mógł się skupić na tym, co robisz najlepiej i czerpać z tego radość.


Czas (po)dzielony


Okres Świąt Bożego Narodzenia można zawsze spróbować podzielić tak, aby z jednej strony spędzić go z bliskimi, na których nam zależy, a z drugiej strony - wygospodarować również chwilę tylko dla siebie. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby odhaczać z listy wizytę u kolejnych członków rodziny czy znajomych. Relacje międzyludzkie są ważne, a ten czas temu sprzyja. Jednak nie można zapominać również o tym, czego my sami też potrzebujemy. Nie zawsze trzeba zaspakajać oczekiwań wszystkich dookoła.

W przedświątecznej gorączce często zapominamy o tym, co jest najważniejsze w czasie świąt. Nacieszenie się bliskimi, niemyślenie o pracy, o problemach, leniuchowanie, delektowanie się smakiem świątecznych potraw to kilka rzeczy, o których warto pamiętać.