Zdrowe rytuały

07.04.2017

Zdrowe rytuały

Czym jest rytuał? Na to pytanie prawdopodobnie każdy z nas odpowie inaczej. Chodzi bowiem o to, że rytuałem jest wszystko to, co jest dla nas w pewnym sensie wyjątkowe i wszystko to, co regularnie wykonujemy, czemu się regularnie oddajemy.


O rytuale możemy mówić wtedy, gdy określona czynność, wykonywana regularnie, ma dla nas głębsze, określone, konkretne znaczenie. Jeżeli picie kawy w każdą sobotę w określonej kawiarni jest dla kogoś bardzo ważne, możemy czynność tę określić mianem rytuału. Rytuały ustalane i określane są indywidualnie.


Znaczenie rytuałów


Rytuałom zdecydowanie można przypisać funkcję porządkującą. Wykonujemy je regularnie, w określonych, ściśle zdefiniowanych okolicznościach, dlatego też nadają one pewien rytm naszemu życiu, wyznaczają konkretne punkty, układając i porządkując życie. Co więcej, rytuały urozmaicają nasz każdy dzień. Zwykle odnosimy się do nich z pewnym sentymentem, szacunkiem. Rytuały są dla nas bardzo ważne, często bezcenne. Wreszcie, rytuały w określonym stopniu definiują nas samych, stanowią odzwierciedlenie „ja” każdego człowieka. Wskazuje się również na uzdrawiającą siłę rytuałów - napędzają nas one do działania.


Rytuały dzielą się na te wykonywane osobiście, a także te, które wykonywane są w towarzystwie innych osób, bliskich czy znajomych. Jeżeli zależy nam na poprawie samopoczucia lub brakuje nam energii na co dzień, warto wdrożyć w życie rytuały na rozpoczęcie dnia. Można postawić na rozciąganie z relaksacyjną muzyką w tle, spacer na łonie natury, modlitwę przy świecach, poranny jogging, marsz z psem. W szczególności rytuały opierające się na aktywności fizycznej wpływają korzystnie na nasze zdrowe oraz samopoczucie. Trzeba wspomnieć, że w ich przypadku bardzo wskazana jest doskonała samodyscyplina. Poranne rytuały świetnie wyznaczają rytm każdego dnia.


Jeśli ciężko i intensywnie pracujemy w ciągu dnia, warto także w ramach przerwy poświęcić kilka chwil na rytuały relaksacyjne. Dobrze jest od czasu do czasu otworzyć okno, by przez jakiś czas pooddychać świeżym powietrzem. Osoby, które pracują w pozycji siedzącej, powinny regularnie wykonywać określone ćwiczenia rozciągające. Niezwykle zdrowym rytuałem będzie również kilkuminutowy spacer podczas przerwy na lunch.


Każdy dzień dobrze jest zakończyć rytuałami skrojonymi na miarę. Dzięki nim można poprawić swoje samopoczucie, rozładować napięcia po ciężkim dniu, a także zrelaksować się przed snem. Świetną propozycją może być spacer w pojedynkę lub z najbliższymi, wycieczka rowerowa czy odprężająca kąpiel w blasku świec.