Uzależnienie od alkoholu a święta w domu. Jak wesprzeć alkoholika w tym czasie?

07.12.2022

Uzależnienie od alkoholu a święta w domu. Jak wesprzeć alkoholika w tym czasie?

Świąteczna atmosfera sprzyja rodzinnym spotkaniom przy lampce wina. Ten wyjątkowy zimowy okres może okazać się dla alkoholika prawdziwym koszmarem. Uzależnienie jest dużym problemem, który dotyczy nie tylko chorego, ale również jego bliskich. Jak pomóc osobie w procesie terapii? Podpowiadamy!


Jak wspierać osobę uzależnioną?


Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie powagi sytuacji. Alkoholizm to choroba, która prowadzi do przerażających konsekwencji i wymaga leczenia. Jak pomóc członkowi rodziny, który zmaga się z nałogiem? Przede wszystkim nie należy bagatelizować jego uzależnienia. Osoba nadużywająca substancji psychoaktywnych będzie miała do tego skłonności przez całe życie. Co więcej, częstym zjawiskiem wśród bliskich chorego jest współuzależnienie. Polega ono na usprawiedliwianiu szkodliwych zachowań alkoholika z powodu wstydu lub strachu przed osądzaniem społeczeństwa. Warto przezwyciężyć lęki i zmierzyć się z rodzinnym problemem. Wsparcie przyjaciół oraz krewnych znacznie ułatwia terapię, oraz wprowadzenie zdrowych nawyków. Co zrobić, gdy pomoc najbliższych nie wystarcza? W tym wypadku profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień i współuzależnień może okazać się ostatnią deską ratunku.


Wspieraj zdrowe zachowania


Spożywanie alkoholu podczas wyjątkowych okazji jest głęboko zakorzenione w polskiej kulturze. Wiele osób doświadcza, że odmowa wypicia trunku bywa trudna, a nawet bardzo kłopotliwa. Organizujesz spotkanie, na którym pojawi się abstynent? Dobrym pomysłem jest całkowita rezygnacja z tego typu napojów. Jeśli dopasowanie charakteru imprezy do alkoholika jest niemożliwe – nie zapraszaj go. Walka z uzależnieniem zawsze powinna stanowić priorytet dla chorego oraz jego najbliższych. Proces terapii może trwać latami, dlatego warto zachować czujność i nieustannie wspierać zdrowe zachowania. Ustalenie określonych zasad działania pomoże uniknąć współuzależnienia oraz leczenia w prywatnym ośrodku OAZA.


alkohol


Ustalcie zasady w domu


Jak skutecznie pomóc alkoholikowi w terapii? Wprowadzenie tych kilku reguł może znacznie ułatwić świętowanie:  •  Zrezygnujcie z prezentowania sobie alkoholu – ciężko się nie zgodzić, że wręczenie butelki wina w tym wypadku jest jednym z najbardziej nietrafionych pomysłów.

  •  Nie spożywajcie napojów alkoholowych przy chorej osobie – zachowanie trzeźwości w towarzystwie to podstawowy gest wsparcia.

  •  Bądźcie konsekwentni we wspieraniu zdrowych nawyków – uzależniony potrzebuje pomocy rodziny na każdym etapie leczenia.


Zasady te przydadzą się nie tylko podczas terapii. Warto zadbać o wprowadzenie nowej rutyny, aby pomóc alkoholikowi oraz uniknąć współuzależnienia. Zajrzyj na stronę internetową ośrodka i dowiedz się, na czym polega leczenie oraz profesjonalna terapia uzależnień.


Święta w atmosferze wsparcia i akceptacji


Problem alkoholizmu jest częstą przyczyną rozpadu rodzinnych więzi. Jak pomóc osobie, która traci kontakt z rzeczywistością z powodu uzależnienia? Pierwszym krokiem jest poważna szczera rozmowa. Co ważne, dyskusja powinna odbyć się w momencie, kiedy alkoholik jest trzeźwy. Warto zebrać także grono najbliższych osób, z którymi łączą go dobre relacje. Metoda ta jest nazywana interwencją. Kolejnym sposobem leczenia jest psychoterapia w ośrodku. Regularne wizyty u specjalisty służą rozpoznaniu podświadomych mechanizmów, które kierują człowiekiem. Terapia poznawczo-behawioralna uczy asertywności oraz pomaga lepiej zrozumieć własne reakcje. Spotkania z doświadczonym psychologiem mogą wskazać istotę problemu, co znacznie ułatwi pracę z pacjentem. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień OAZA od lat wspiera osoby dotknięte tą chorobą. Sprawdź naszą stronę internetową i zaczerpnij wiedzy o nałogach już dzisiaj.


Profesjonalna terapia leczenia alkoholizmu


Zastanawiasz się, jak pomóc osobie zmagającej się z nałogiem? Alkoholik może unikać konfrontacji ze swoimi problemami. Warto zatem zwrócić uwagę na niepokojące zachowania i zatroszczyć się o chorego członka rodziny. Poruszenie tematu na forum często mobilizuje do podjęcia leczenia uzależnienia. Terapia w połączeniu z abstynencją oznacza codzienną walkę o lepsze życie. Dołóż swoją cegiełkę do sukcesu alkoholika i zastosuj kilka sprawdzonych reguł podczas świąt!