Córki alkoholików – jakich szukają partnerów?

01.12.2018

Córki alkoholików - jakich szukają partnerów?

Często mówi się, że jeśli ktoś miał rodzica czy rodziców z problemem alkoholowym, to jego przyszłość może ułożyć się w podobny sposób. Oznacza to, że albo sam popadnie w nałóg, albo będzie szukał partnera życiowego podobnego do rodzica. Czy rzeczywiście tak zawsze jest?


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Ojciec (nie)obecny


Patrząc na to, jak się zachowuje w życiu codziennym tata, mała dziewczyna kształtuje sobie już pierwsze wyobrażenia i tym jacy są, jak się zachowują mężczyźni i jak wygląda z nimi związek. Dotyczy to wszelkich reakcji ojca, jego postaw oraz relacji między rodzicami.


Te, kobiety, które w dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania mogły liczyć na wsparcie i miłość z jego strony, zdecydowanie łatwiej radzą sobie w życiu. Nie mają zaburzonego obrazu samych siebie, są bardziej odporne na depresję i nie popadają w zaburzenia odżywiania. Potrafią tworzyć szczęśliwe i trwałe związki.


Gorzej jest z tymi córkami, które ojca zapamiętały jako wiecznie nieobecnego, zapracowanego, z problemami w okazywaniu uczuć, na jakiego nie można było liczyć. Wówczas mają niskie poczucie wartości, czują się też niekochane i nie dość dobre. Częściej dopada ich huśtawka nastrojów.


A gdy jest to ojciec alkoholik, to wówczas oprócz tego, że jest osobą w zasadzie nieobecną, to jeszcze taką, której nierzadko dziecko się boi. Brak poczucia bezpieczeństwa, stabilności, wsparcia i miłości przekłada się wówczas na wielki stres oraz problemy i zagrożenia w dorosłym życiu.


Od odrzucenia po misję ratowania


Córki alkoholików z efektem DDA (Dorosłego Dziecka Alkoholika) najczęściej wchodzą w trzy typy relacji:  • krótkotrwałe związki, które rozpadają się z różnych przyczyn – wynika to z braku umiejętności stworzenia stabilnej relacji. DDA boi się skrzywdzenia i zdrady, dlatego nie chce się głęboko angażować w związki. Jest to efekt niskiego poczucia wartości kobiet, które czują, że nie są zbyt dobre, że nie zasługują na jakąś relację itp., co dodatkowo potęguje zazdrość o partnera,

  • współuzależniona – z racji tego, że córka alkoholika jest osobą współuzależnioną, to zdarza się, że wchodzi w taką samą relację, jaką doświadczyła w domu z ojcem. Kieruje nią poczucie, że znowu może kogoś ratować, zwłaszcza gdy nie uratowała własnego taty i wchodzi w taki związek dlatego, że chce się czuć potrzebna. Bardzo często na taki rodzaj związku podatne są kobiety, których matki niejako w dzieciństwie przygotowywały je do takiego związku,

  • odrzucanie związków z mężczyznami – córka, która doświadczyła nie tylko alkoholizmu ojca, ale również i przemocy i emocjonalnej nieobecności z jego strony, może w przyszłości odrzucać związki i negować mężczyzn. Jeśli sama nie zaznała żadnych pozytywnych uczuć ze strony taty, to sama także będzie wychodziła z założenia, że mężczyźni są bezwartościowi.


Pomimo takich doświadczeń, córka alkoholika może stworzyć udany związek. Musi jednak przepracować problemy i trudności, które są efektem dorastania w rodzinie, gdzie pił jeden z rodziców lub oboje. Sposobem na to może być udział w terapii indywidualnej lub grupowej dla DDA.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas