Skąd bierze się agresja u alkoholika?

07.07.2023

Skąd bierze się agresja u alkoholika?

Alkoholizm jest jednym z tych nałogów, który skutecznie rujnuje życie nie tylko osobie chorej, ale także jej bliskim. Ucierpieć mogą nawet osoby zupełnie nieznane uzależnionemu. Wszystko to za sprawą agresji, która nierzadko towarzyszy tego typu nałogom. Alkoholicy mogą okazać się niebezpieczni dla wszystkich, których spotykają na swojej drodze. Są nieprzewidywalni i często nie zdając sobie sprawy ze swoich czynów, wprowadzają groźną atmosferę do towarzystwa. Dowiedz się więcej o podłożu agresji u osób uzależnionych od alkoholu.


Agresja i choroba alkoholowa


Stres i życiowe niepowodzenia to najczęstsze przyczyny sięgania po alkohol. Używka daje chwilową ulgę, dlatego jest tak często wybierana w celu rozładowania napięcia. Osoby, które w codziennym życiu narażone są na dużą ilość stresujących sytuacji, często traktują alkohol jak ucieczkę od problemów. Zaczyna się łagodnie: od lampki wina wypitej wieczorem lub piwa spożywanego podczas oglądania telewizji. Cienka granica między piciem dla rozluźnienia a alkoholizmem jest łatwa do zatarcia i regularne sięganie po napoje procentowe szybko może zmienić się w trudny do pokonania nałóg.


Agresja bardzo często należy do nieodłącznych elementów alkoholizmu. Szczególnie gdy osoba sięgająca po tę używkę już wcześniej wykazywała tendencję do wrogości. Negatywne emocje, z którymi człowiek nie potrafi sobie poradzić na trzeźwo, ujawniają się pod wpływem alkoholu ze wzmożoną siłą. Pijane osoby wdają się w bójki podczas suto zakrapianych imprez oraz stosują przemoc psychiczną i fizyczną wobec domowników i innych bliskich osób.


Przyczyny agresji u alkoholika


zazwyczaj jest podobny: na początku procenty rozluźniają i rozweselają. Natomiast gdy ilość wypitych kieliszków zaczyna rosnąć, mogą pojawić się różnice zdań i nieporozumienia, które swój finał mają w bójkach i przepychankach. Dzieje się tak dlatego, że alkohol zaburza pracę mózgu i zniekształca sposób postrzegania rzeczywistości. Pijana osoba może poczuć się sprowokowana do agresji i przekonana o słuszności swojej reakcji. W wyniku czego istnieje ryzyko ataku na swojego towarzysza zabaw. Inną przyczyną agresywnych zachowań może być zespół abstynencyjny. Alkoholik jest zdolny posunąć się bardzo daleko, aby zapewnić sobie kolejny kieliszek wódki. Oprócz tego osoba długotrwale przebywająca pod wpływem alkoholu nie jest zdolna do uczuć wyższych (np. empatii). W związku z tym taki człowiek nie cofnie się przed zrobieniem krzywdy słabszym i bliskim. Problem może stanowić także wysoki poziom testosteronu, który w połączeniu z procentami potęguje agresję. Dlatego wrogie zachowania częściej wykazywane są przez mężczyzn. Do innych przyczyn można zaliczyć wzorce, wynoszone z domu. Dziecko, wychowujące się w domu, w którym agresja po alkoholu jest na porządku dziennym, nie traktuje jej jako coś szczególnego. Dlatego w dorosłym życiu powiela tego typu zachowania.


alkoholizm


Jak pomóc agresywnej osobie?


Jeśli chcesz pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, która w dodatku ma problem z agresją, musisz odnaleźć w sobie pokłady siły i cierpliwości. Nie staraj się tłumaczyć pijanemu człowiekowi, że robi źle — to i tak nie przyniesie pożądanego skutku. Nie reaguj krzykiem na agresywne zachowania, ponieważ nieobliczalny alkoholik może poczuć się sprowokowany do przemocy i zagrozić Tobie i otoczeniu. Pomoc należy wdrożyć w stanie trzeźwości, kiedy osoba uzależniona myśli racjonalnie i dociera do niej to, co zrobiła. Postaraj się konstruktywnymi argumentami namówić uzależnionego do podjęcia terapii w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Wytłumacz, że leczenie alkoholizmu może być naprawdę skuteczne, jeśli osoba zainteresowana wykaże chęci do zmiany swojego życia. Ważne jest także to, aby uzależniony człowiek wiedział, że nie jest osamotniony z tym problemem i wiele osób zmaga się z chorobą alkoholową. Okaż bliskiej osobie w nałogu wsparcie, które będzie jej motywacją w walce z nałogiem.


Leczenie choroby alkoholowej w prywatnej klinice uzależnień


Nasza psychika nie jest ze stali. Porażki i chroniczny stres mogą niestety prowadzić do rozmaitych uzależnień. Alkohol i problemy to mieszanka wybuchowa, która może wywoływać napady agresji, które ranią wszystkie osoby zaangażowane w sytuację. Stanowią także poważne zagrożenie dla agresora. Nasze centrum leczenia uzależnień otoczy Cię opieką, niezbędną do wyjścia z nałogu i wyeliminowania agresywnych zachowań. Im szybciej podejmiesz decyzję o terapii, tym większe szanse na pokonanie nałogu.