Podejrzewasz, że Twój bliski zażywa narkotyki? Sprawdź, jak rozpoznać objawy narkomanii

15.07.2021

Podejrzewasz, że Twój bliski zażywa narkotyki? Sprawdź, jak rozpoznać objawy narkomaniiIntensywne tempo życia i szeroka dostępność substancji psychoaktywnych sprawiają, że uzależnienie od narkotyków występuje coraz częściej. Niestety pierwsze objawy narkomanii są mało charakterystyczne, dlatego łatwo jest je przeoczyć. Co więcej, każdy człowiek jest inny, inaczej objawia się więc również każde uzależnienie. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś złego? Sprawdź!


Narkomania – choroba cywilizacyjna XXI wieku


O narkomanii mówimy, kiedy osoba dotknięta problemem zażywa substancje psychoaktywne. Czyli takie, które działają toksycznie na układ nerwowy, a przy próbie ich odstawienia pojawiają się charakterystyczne objawy. Ponieważ układ nerwowy steruje metabolizmem wszystkich komórek, przyjmowanie narkotyków ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W tym także na zachowania społeczne. Zdaniem ekspertów narkomanię określić można mianem współczesnej choroby cywilizacyjnej. Najczęściej dotyka ona ludzi młodych, ale nie jest to regułą. Zawsze wymaga kompleksowego leczenia w specjalistycznym ośrodku uzależnień.


Najczęstsze objawy uzależnienia od narkotyków


Rozpoznanie pierwszych objawów narkomanii bywa trudne. Przede wszystkim dlatego, że substancji psychoaktywnych jest wiele. Mają one różne mechanizmy działania, przez co mogą wywoływać różne reakcje ze strony organizmu. Do tego dochodzi kwestia indywidualnych uwarunkowań. Każdy człowiek jest inny – w efekcie nawet po zażyciu tej samej substancji reakcje na nią bywają odmienne. Jednak istnieją pewne charakterystyczne objawy, które powinny wzbudzić czujność. Należą do nich m.in.:  • zaczerwienione oczy,

  • rozszerzone lub nadmiernie zwężone źrenice,

  • zmiany w zachowaniu: nadpobudliwość bądź flegmatyczność,

  • utrzymujący się katar albo inne dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych,

  • występowanie okresów euforii na przemian z silnymi spadkami nastroju,

  • brak chęci do życia, stany depresyjne.


Zmiana sposobu bycia, zachowania


Zazwyczaj pierwsze objawy, które mogą wskazywać na uzależnienie od narkotyków, dotyczą sposobu bycia. Pojawiają się np. częste huśtawki nastrojów – od stanów euforycznych po depresyjne. Z czasem te drugie znacznie przybierają na sile. Do tego dochodzą zaburzenia funkcjonowania w społeczeństwie, m.in. unikanie kontaktów z ludźmi i silna potrzeba izolowania się od otoczenia. Osoba uzależniona zaczyna też zaniedbywać obowiązki rodzinne czy zawodowe.


Stopniowa utrata kontroli nad postępowaniem


Substancje z grupy narkotyków mają bezpośredni wpływ na pracę mózgu. Właśnie dlatego w narkomanii pojawiają się symptomy typowe dla zaburzeń psychotycznych, takie jak:  • trudności w kontakcie ze światem zewnętrznym,

  • nieadekwatne do sytuacji zachowania,

  • objawy wytwórcze, czyli halucynacje i urojenia.


Osoba uzależniona traci zdolność prawidłowej interpretacji bodźców z otoczenia, a stopniowo również kontrolę nad własnym postępowaniem. W zaawansowanym stadium narkomanii mogą występować zachowania nieprzewidywalne i agresywne.


leczenie narkomanii


Wahania masy ciała


Zaburzeniom emocjonalnym towarzyszą także zmiany w wyglądzie. Skóra staje się sucha, odwodniona, w późniejszej fazie uzależnienia zmienia się wyraz twarzy. Typowym objawem narkomanii są też częste wahania wagi. Ponieważ narkotyki oddziałują na ośrodek głodu i sytości w mózgu, mogą pojawić się zaburzenia łaknienia, w tym brak apetytu. Niedożywieniu towarzyszą zazwyczaj spadek odporności, częste przeziębienia, infekcje oraz ogólne osłabienie organizmu.


Jak wesprzeć osobę zmagającą się z narkomanią?


Postępujące uzależnienie od narkotyków stopniowo wyniszcza cały organizm. Jeśli więc podejrzewasz, że bliska Ci osoba sięga po substancje psychoaktywne, nie można bagatelizować problemu. Pamiętaj jednak, że leczenie narkomanii jest dobrowolne, musi wynikać z chęci uzależnionego. Wewnętrzna motywacja do zmiany to klucz do powodzenia terapii odwykowej. Najlepsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to rzeczowa, lecz spokojna rozmowa. Taka, w której opowiesz o swoich obawach, ale też wysłuchasz drugiej strony. Co dalej?


Warto zaufać specjalistom


Wszelkie działania na własną rękę, szczególnie próby kontrolowania uzależnionego mogą odnieść wręcz odwrotny do zamierzonego skutek. Dlatego, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, warto porozmawiać z psychologiem. W prywatnym ośrodku leczenia uzależnień „Oaza” pomoc znajdą osoby uzależnione od narkotyków, jak również ich bliscy.