Leczenie farmakologiczne, a terapia uzależnienia. Co warto wiedzieć?

23.08.2019

Leczenie farmakologiczne, a terapia uzależnienia. Co warto wiedzieć?

Alkoholicy, którzy trafiają do ośrodków dla osób uzależnionych, w pierwszej kolejności najczęściej odbywają detox, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn. Oprócz usunięcia szkodliwych substancji, będących efektem nadużywania substancji psychoaktywnych, uzupełniane są także elektrolity, witaminy, sole mineralne. Wzmocniony fizycznie pacjent, u którego udało się zapanować nad fizycznym przymusem picia czy zażywania innego środka odurzającego, może podjąć dalsze leczenie – terapię alkoholową.


Terapia uzależnień – nauka życia w abstynencji


Celem programów terapeutycznych dla osób uzależnionych jest przede wszystkim nauczenie pacjenta życia w abstynencji. Ze względu na to, że uzależnienie jest przewlekłą chorobą mózgu, optymalnym celem jest trwała abstynencja. Część osób ma jednak problem z tym, aby to zaakceptować. Podobnie jak poradzić sobie z trudnościami w dążeniu do osiągnięcia założonego planu.

Najskuteczniejszą metodą leczenia odwykowego jest psychoterapia. To po niej największy procent osób uzależnionych zmienia swoje życie na lepsze. Stosowana jest w większości ośrodków dla osób uzależnionych, w tym zakładów zamkniętych dla alkoholików. Jej celem jest, aby pacjent dowiedział się, na czym polega uzależnienie od alkoholu. Służyć temu mają jego własne doświadczenia z okresu picia. W czasie terapii:

• uświadamia sobie, że jest osobą uzależnioną,

• analizuje swoje dotychczasowe próby kontroli picia,

• akceptuje fakt, że nie będzie w stanie pić alkoholu w taki sposób, jak wcześniej, zanim się uzależnił,

• podejmuje świadomą decyzję o rozstaniu z alkoholem,

• uczy się skutecznych sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym oraz nawrotami choroby,

• uczy się skutecznie radzić sobie ze swoimi emocjami, problemami, relacjami z innymi ludźmi bez sięgania po alkohol, leki lub inne substancje odurzające.

Jeśli osoba uzależniona angażuje się w leczenie, może osiągnąć abstynencję. Jeśli jednak jest tylko biernym uczestnikiem terapii – raczej to się nie uda. Dzięki temu, że pacjent poznaje „od podszewki” swój nałóg i podejmuje działania, jakie zalecą mu terapeuci oraz lekarze, zwiększa swoje szanse na życie w trzeźwości. Psychoterapia jest jednak procesem długim, wymagającym cierpliwego, systematycznego uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych co najmniej przez kilkanaście miesięcy. Gdy jednak osoba uzależniona robi postępy, ta częstotliwość maleje.


Farmakoterapia – wsparcie w leczeniu alkoholizmu


Jeśli efekty terapii alkoholowej nie są zadowalające lub niewystarczające, pojawia się potrzeba zwiększenia ich skuteczności. Mogą wtedy występować zaburzenia lub choroby psychiczne czy neurologiczne. Wówczas konieczne jest wsparcie psychoterapii farmakologią. Na rynku jest kilka leków, które najczęściej zalecane są pacjentom. Do nich zalicza się np.:

• Disufiram – znany jako Esperal, to forma „wszywki” (implantu). Występuje też jako Anticol – zażywane doustnie tabletki Skutkiem przyjmowania tego leku jest doświadczanie wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów zatrucia aldehydem octowym. Pojawia się wówczas m.in.: uderzenie gorąca, uczucie duszności i rozpierania w klatce piersiowej, potliwość, przyspieszona akcja serca. Czasami może nawet dojść do zgonu,

• Naltrekson – skutkiem brania tego nowoczesnego preparatu jest redukcja euforycznego efektu alkoholu, spadek ochoty na jego spożycie i głodu alkoholowego. Działanie leku ma prowadzić do zmniejszenia ilości pitego alkoholu w dniach, kiedy alkoholik go przyjmuje,

• Akamprozat – to kolejny nowoczesny środek, którego zadaniem jest przywrócenie równowagi pomiędzy układem GABA-ergicznym oraz glutaminergicznym. Ich działanie jest zaburzone przez nadmiernie picie. Stosowanie leku głównie wydłuża okres abstynencji.

Preparaty będące wsparciem dla terapii, mogą pomóc w wydłużaniu okresów niepicia i ograniczaniu ilości spożywanego alkoholu. Oprócz tego stosowane są także inne leki np. przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, które zazwyczaj mają na celu złagodzenie nieprzyjemnych stanów psychicznych i zaburzeń nastroju związanych z uzależnieniem.

W poprowadzonym przez nas ośrodku leczenia uzależnień stosuje się terapię alkoholową zawsze indywidualnie dostosowaną do pacjenta. Jeśli konieczne jest włączenie farmakologii, to wówczas to robimy. Więcej informacji na temat terapii uzależnień można znaleźć na naszej stronie.