Książki o uzależnieniach

26.06.2019

Książki o uzależnieniach

Terapia uzależnień nie jest ani procesem łatwym, ani krótkotrwałym. Pacjent na swojej drodze ku zdrowiu napotyka niejednokrotnie wiele trudności, słabszych, demotywujących momentów, po prostu chwil słabości, w których potrzebuje moralnego wsparcia, czegoś, co pozwoli mu odwrócić uwagę od złego okresu (ale nie od problemu!) i walczyć dalej. Dobrym sposobem radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach jest czytanie literatury odnoszącej się do tej tematyki. Może to być pamiętnik spisany przez kogoś, komu udało się wyjść z nałogu lub porady specjalistów. Proponujemy kilka książek o uzależnieniach, które pozwolą spojrzeć na chorobę inaczej i mogą okazać się bardzo inspirujące.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Wyrwałem się z piekła, Dobromir Mak Makowski


Wielu osobom trafiającym na terapię często wydaje się, że gorzej być już nie może, że zmarnowali całe życie i odbudowanie tego, co stracili, jest niemożliwe. Historia Dobromira Makowskiego udowadnia, że nie ma tak ciemnej otchłani, z której nie można się wydostać. Od dziecka towarzyszył mu lęk: przed ojcem, który go bił, uzależnioną od alkoholu matką, przed opiekunami w pogotowiu opiekuńczym i wychowawcami w domu dziecka. By go zdusić, zaczął sięgać po kolejne używki. 'Zacząłem kraść, bo chciałem być taki jak koledzy. Zacząłem pić, zacząłem ćpać. Gdzieś miałem naukę, bo kim ja mogłem zostać. Od małego słyszałem tylko: „Skończysz jak matka”. Słyszałem to tak często, że aż sam w to uwierzyłem' - pisze w swojej książce. Znajome? Makowski uwierzył w końcu, że nie jest skazany na los, jaki mu wróżą inni. To on decyduje o swojej przyszłości. Pokazuje, jaki sposób odbić się od dna i żyć z pasją, nawet jeśli dawno sami skreśliliśmy się we własnych oczach.


Alkoholizm. Grzech czy choroba?, Wiktor Osiatyński


Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy mają wątpliwości czy alkoholizm jest rzeczywiście chorobą, czy tylko nałogiem, z którym człowiek nie chce zerwać, bo brak mu silnej woli. Wiktor Osiatyński sam był uzależniony, jest też wykładowcą i autorem kilku książek o tej tematyce. Warto jednak zacząć od tej pozycji. Autor rozprawia się z mitami, a także wstydem i stygmatyzacją towarzyszącą alkoholikom. Z jednej strony jest to publikacja zwierająca specjalistyczny opis uzależnienia, zwracająca uwagę na jego przyczyny, objawy oraz konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego, z drugiej pokazuje problem przez pryzmat spotkań AA oraz podejmowanej terapii. Dzięki niej zrozumieć można istotę problemu i poznać pierwsze kroki towarzyszące leczeniu.


Mam na imię Marina i jestem alkoholiczką, Marina Rowan


Kobiecy alkoholizm to wciąż temat tabu. Łamie go kobieta, która mając ukończone dwa fakultety studiów, mieszkanie w Moskwie, po dwudziestu latach picia trafia na oddział odwykowy z mocno wyniszczonym systemem nerwowym. Marina Rowan udowadnia, że problem uzależnienia nie dotyczy tylko, jak niektórzy wciąż wierzą, marginesu społecznego. Książka nie jest wyłącznie fikcją literacką, mimo iż ma charakter powieści. Autorka jest córką znanych aktorów rosyjskich i mogłoby się wydawać, że w takiej rodzinie wiodła fantastyczne życie. Kolejny mit, który należy obalić - alkoholikiem może stać się każdy niezależnie od sytuacji materialnej czy pozycji społecznej.


Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień, Ewa Woydyłło


Program Dwunastu Kroków to popularna forma samopomocy, wypracowana przez Anonimowych Alkoholików oraz zbiór zasad, którymi należy się kierować, aby wyjść z nałogu. Książki o uzależnieniach to często zbiór praktycznych porad. Ta publikacja z pewnością do takich należy. Z pewnością powinny po nią sięgnąć zarówno osoby chcące podjąć walkę z chorobą, jak i ich bliscy oraz terapeuci. Program, który opisuje Woydyłło, skupia się na świadomym wzięciu odpowiedzialności za własne życie, bez użalania się nad sobą, obwiniania o swoje niepowodzenia innych i nauczeniu się zdrowego egoizmu. Uczy jak być sobą, nie sięgając po używki, sztuczne formy poprawiania nastroju i nie uciekając od rzeczywistości.


Wychodzenie z mgły. Poradnik na pierwsze 90 dni trzeźwienia, John M. Kelley


Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to idealna pomoc, dla osób rozpoczynających terapię. Zawiera praktyczne wskazówki i techniki radzenia sobie po przeminięciu ostrego zespołu abstynencyjnego oraz w zachowaniu trzeźwości. Poparte są one ćwiczeniami do wykonywania samemu w domu lub na spotkaniach grupowych. Książeczka ma mały, poręczny format, można ją mieć zawsze przy sobie. Znajduje się w niej dzienniczek, w którym można zapisywać swoje uczucia lub spostrzeżenia.