Czy alprazolam uzależnia?

12.04.2023

Czy alprazolam uzależnia?

Stany lękowe i depresyjne to zaburzenia, z którymi można się uporać, stosując odpowiednie leczenie. Jedną z metod terapii jest leczenie farmakologiczne. Na rynku dostępne są różne rodzaje leków, które zażywane pod okiem specjalisty, mogą przynieść ulgę w dolegliwościach. Zaliczamy do nich m.in. Alprazolam. Jest to lek o silnym działaniu, dlatego ważne jest odpowiednie dawkowanie. Sprawdź, jak działa i czy istnieje ryzyko uzależnienia się od tego leku.


Alprazolam w leczeniu zaburzeń lękowych


Alprazolam definiuje się jako triazolową pochodną benzodiazepiny. Jest to lek szerzej znany jako Xanax. Jego właściwości likwidują drgawki i uczucie lęku. Oprócz tego preparat działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Alprazolam przepisywany jest w celu leczenia ataków paniki oraz depresji. Dodatkowo pomaga uporać się z fobiami, szczególnie z lękiem przed otwartą przestrzenią, zwaną agorafobią. Preparat rozluźnia mięśnie, leczy stres pourazowy i ataki paniki. Ogólnie rzecz ujmując, pomaga radzić sobie z napięciem i stresem, które nierzadko utrudniają zwykłe, codzienne funkcjonowanie człowieka.


Skąd zainteresowanie alprazolamem?


Dolegliwości związane z uczuciem lęku czy silnego stresu są coraz bardziej powszechne. Wiele osób, zmagających się z tego typu zaburzeniami, szuka skutecznego leku. Bardzo często priorytetem jest szybkie pozbycie się objawów. Dlatego zainteresowanie Alprazolamem jest tak duże. Preparat cechuje się szybkim działaniem – już 20 minut po zażyciu pacjent czuje się wyciszony, a lęki zaczynają ustawać. Największą aktywność Xanax wykazuje po dwóch godzinach. Pragnienie szybkiego uwolnienia się od stanu lękowego lub ataku paniki wywołuje chęć sięgnięcia po środek, który od razu przyniesie ulgę.


depresja


Jak alprazolam działa na ludzki organizm?


Alprazolam to lek na receptę, którą może przepisać wyłącznie specjalista. Dawkowanie preparatu musi być indywidualnie dopasowane do osoby z zaburzeniami. Lekarz ocenia stan pacjenta i wyznacza dawki, jakie powinien przyjmować. Z uwagi na fakt, że lek ma właściwości silnie uzależniające, konieczna jest konsultacją z psychiatrą przed rozpoczęciem zażywania. Preparat działa na ludzki organizm jak narkotyk. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku może pojawić się chęć wzięcia kolejnej, nierzadko większej dozy preparatu. Takie działania mogą okazać się niebezpieczne w skutkach dla zdrowia, a nawet życia chorej osoby. Dlatego tak ważne jest ustalenie ilości i częstotliwości przyjmowania Alprazolamu. Leczenie za jego pomocą jest skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent ściśle stosuje się do zaleceń specjalisty.


Alprazolam — skutki uboczne stosowania leku


Każdy lek ma to do siebie, że może wywołać rozmaite skutki uboczne. Tak samo jest z Alprazolamem, który może spowodować dyskomfort podczas leczenia. Zażywanie leku może wywołać amnezję następczą, która charakteryzuje się zapominaniem najświeższych informacji i wydarzeń. Oprócz tego mogą wystąpić bardzo popularne przy braniu leków objawy, takie jak problemy z koncentracją, zwroty głowy, zmęczenie i senność. Częstym skutkiem ubocznym jest także brak koordynacji ruchowej: zaburzenia chodu lub mowy. Zażywanie Alprazolamu może wywołać także fizyczne dolegliwości, m.in. wysypki na skórze, spłycenie oddechu i zaparcia. Rzadziej może wystąpić suchość w ustach, problemy z oddawaniem moczu czy żółtaczka. Bardzo rzadko występują również halucynacje i napady padaczki. Oprócz tego dużym zagrożeniem przy stosowaniu Alprazolamu jest ryzyko wystąpienia odwrotnego działania leku. Należą do nich napady agresji, mania, pobudzenie, drganie i niepokój. W przypadku wystąpienia tych skutków ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.


Centrum leczenia uzależnień pomoże z uzależnieniem


Podczas kuracji preparatami przeznaczonymi do leczenia stanów lękowych i depresyjnych niezwykle ważne jest stosowanie się do zaleceń specjalisty. Nadużywanie leków może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, a także prowadzić do uzależnienia. Droga do wyjścia z nałogu nie jest łatwa, jednak ważne jest to, aby nie bać się prosić o pomoc. Nasze centrum leczenia uzależnień pomaga osobom uzależnionym od różnych substancji. Oferujemy różne rodzaje terapii, które dostosowujemy do potrzeb pacjentów i zapewniamy wsparcie podczas leczenia.