Co pomoże w walce z głodem alkoholowym?

28.06.2019

Co pomoże w walce z głodem alkoholowym?

Jeżeli znasz osobę uzależnioną od alkoholu lub sam nią jesteś, doskonale rozumiesz powagę tej choroby. Jest to problem niezwykle trudny do zwalczenia, który niemal nigdy nie udaje się w pojedynkę. Jeśli nawet nałogowiec uświadomił sobie swoją sytuację i pragnie ją zmienić, pragnienie tzw. sięgnięcia po kieliszek okazuje się silniejsze. Pomocne są ośrodki terapeutyczne. Istnieją techniki, które przy wsparciu fachowców mogą być skuteczne. Sprawdź, jakie są metody na radzenie sobie z głodem alkoholowym.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Głód alkoholowy - czym jest?


Pojęcie to oznacza bardzo mocną, niezwykle trudną do przezwyciężenia potrzebę napicia się napoju 'procentowego'. Ze zjawiskiem tym mają do czynienia zarówno wciąż pijący, jak i ci, którzy poddali się terapii i obecnie są 'trzeźwi', jak zwykło się mówić o takiej sytuacji. W przypadku pierwszej grupy jest to główna przyczyna tkwienia w chorobie, dla drugiej to z kolei największa pokusa powrotu do szkodliwego nawyku.


Alkoholicy nie przyjmując swojej używki, zaczynają odczuwać ssanie. Jest to uczucie porównywalne do tego, jakie przeżywają osoby, które od dłuższego czasu nie jadły posiłku. Do tego dochodzi potliwość, drżenie rąk, nierzadko gorączka, zaburzenia pracy serca, kłopoty z oddechem czy zawroty głowy. Fizycznym objawom towarzyszy najczęściej dyskomfort psychiczny przybierający rozmaite postaci. Może to być uczucie lęku, niepokoju, rozdrażnienia, agresji, kompleks niskiej wartości czy stany depresyjne. Dla uzależnionego jest to bardzo ciężki okres do przetrwania. Każda minuta wytrzymana bez sięgnięcia po butelkę to walka, którą można określić metaforycznie jako tytaniczne starcie. To dlatego tak ważne jest stosowanie skutecznych technik na radzenie sobie z głodem alkoholowym, bez których szansa pozostania w abstynencji radykalnie spada.


Na początek poznaj siebie!


Żeby móc stawiać opór pokusie, należy dobrze zrozumieć siebie i swoje słabości. Zazwyczaj głód alkoholowy nie pojawia się sam z siebie. Najczęściej jest wynikiem zjawiska, którego poznanie stanowi klucz do przeciwdziałania jego występowaniu. Warto zacząć prowadzić dziennik i zapisywać w nim momenty słabości. Zanotuj w jakiej sytuacji pojawia się chęć spożycia, gdzie się znajdujesz, jakie zdarzenia poprzedziły atak, kto Ci towarzyszył lub może kogo Tobie brakowało. Taka analiza problemu pozwoli lepiej poznać problem. Ta wiedza stanie się punktem wyjścia do zredukowania twojego problemu. Dla przykładu, jeśli z zapisków będzie wynikało, że kryzys dopada w chwili samotności, to znaczy, że należy otaczać się bliskimi osobami.


Znajdź sobie zajęcie!


Najbardziej skuteczną techniką radzenia sobie z głodówką alkoholową jest odwrócenie myśli w inną stronę. Kiedy atakuje Cię chęć wypicia, zajmij się jakąś aktywnością, która pozwoli nie skupiać się na potrzebie. Najlepsza będzie czynność fizyczna. Sport spowoduje zmęczenie, kondycja będzie słabnąć, a Ty zaczniesz zastanawiać się jedynie nad tym, jak nie wyzionąć ducha i kontynuować trening. Rozruszanie mięśni wpłynie na lepsze ukrwienie ciała i wydzielenie dopaminy. Procesy te zminimalizują niepokój i złe samopoczucie, co sprawi, że znacznie zmniejszy się ryzyko uaktywnienia się nałogu.


Zrozum, ile masz do stracenia, a będziesz chciał o to walczyć


Sporządź listę pozytywów, które Cię otaczają. Dotyczy to zarówno dóbr materialnych, jak i uczuciowych. Masz kochającą rodzinę i nie wyobrażasz sobie życia bez niej? Uświadom sobie, że dalsze picie lub powrót do niego po okresie trzeźwości to ryzyko, że bliscy Cię opuszczą. Jesteś właścicielem mieszkania? Spożywając trunki, możesz je stracić. Chcesz tego? Spis pozwoli Ci zrozumieć, ile masz do stracenia, a wiedza ta na pewno poprawi Twoją wolę walki.


Otaczaj się bliskimi!


Miłość i przyjaźń to najwięksi sprzymierzeńcy alkoholika. Planuj więcej spacerów z osobami, które kochasz, wychodź do kina, idź na mecz, wyjeżdżaj za miasto, udaj się na grzyby. Długotrwałe przebywanie z rodziną i znajomymi wprawi Cię w lepszy nastrój i zredukuje potrzebę szukania pocieszenia w alkoholu.


Podsumowanie


Istnieje kilka technik na radzenie sobie z głodem alkoholowym. Żeby być silniejszym w konfrontacji z pokusą:  • poznaj przyczynę pojawiającej się chęci wypicia i wyeliminuj ją

  • zrozum, ile masz do stracenia

  • znajdź sobie aktywność fizyczną, która zajmie Twoje myśli i rozładuje energię

  • otaczaj się bliskimi


Pamiętaj, że najlepszą formą wsparcia są sesje ze specjalistami z ośrodka leczenia uzależnień.