Jak odzyskać radość z życia i uwolnić się od uzależnienia?

06.06.2019

Jak odzyskać radość z życia i uwolnić się od uzależnienia?

Człowiek ma w sobie wielki potencjał do tego, aby móc uwolnić się od uzależnienia i odzyskać radość życia bez wspomagania się alkoholem czy narkotykami. Nie zawsze jednak wie, jak go wykorzystać i potrzebuje do tego pomocy. Tę może zawsze znaleźć u specjalistów, którzy zajmują się osobami borykającymi się z nałogami. Ośrodek terapii uzależnień jest miejscem, w którym dzielą się nie tylko swoją wiedzą, doświadczeniem, ale także uczą, jak mierzyć się z trudnościami, jakie przynosi codzienność bez środków odurzających.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Pozorna radość, faktyczne cierpienie


Każde uzależnienie tylko pozornie daje radość, odprężenie, wyluzowanie, pomaga zapomnieć o problemach, czy żyć w świecie iluzji. Substancje psychoaktywne przenoszą osobę je zażywającą w inny „wymiar”, w którym czuje się znacznie lepiej, jest bardziej „kolorowo” w porównaniu do codziennego życia bez używek. Jednak jest to tylko złudne uczucie, bo za chwilę i tak wraca bolesna rzeczywistość, z którą bez używek trudno się mierzyć.


Każde uzależnienie wiąże się też z cierpieniem. Im bardziej się pogłębia, tym przynosi coraz więcej negatywnych skutków. Alkoholik czy narkoman zaczyna tracić grunt pod nogami w wielu sferach codziennego życia. Izoluje się od bliskich sobie osób, nierzadko traci pracę, popada w długi. Cierpi też psychicznie – dopadają go wyrzuty sumienia, obwinia siebie, zadręcza wręcz, ale z drugiej strony nie umie powstrzymać wewnętrznego przymusu wzięcia narkotyków czy napicia się.


Leczenie uzależnień – sposób na odzyskanie radości z życia


Gdy osoba uzależniona zaczyna wreszcie rozumieć, że musi zacząć się leczyć, powinna jak najszybciej zgłosić się do ośrodka terapii uzależnień. Często dojście do takiego etapu to efekt długiego procesu inicjowanego przez najbliższych.


Zarówno leczenie alkoholizmu, jak i narkomanii to proces, składający się z kompleksowych działań, jakie mają na celu przywrócenie psychice oraz organizmowi równowagi. W momencie, kiedy osoba uzależniona uświadomi sobie, w czym tkwią jej problemy, jakie jest ich źródło, nauczy się je wcześniej rozpoznawać oraz wypracuje metody rozwiązywania, znacznie łatwiej poradzi sobie na co dzień. Nie będzie już tak przytłoczona ich ciężarem, łatwiej rozpozna własne emocje i potrzeby.


Terapia w ośrodku leczenia uzależnień to przede wszystkim praca nad samym sobą, lepszym poznanie siebie, swoich wad, zalet, możliwości i ograniczeń. Pod wpływem narkotyków czy alkoholu osoba uzależniona nie umie prawidłowo odczytać i zrozumieć swoich uczuć. Wyrwanie z zamkniętego koła nałogu polega na otwarciu się na świat, czyli przezwyciężaniu lęku, strachu, radzeniu sobie ze smutkiem i bólem bez znieczulenia, jak i odzyskiwaniu radości życia, spontaniczności. Źródłem przyjemności może być tak naprawdę wiele innych rzeczy – bliskość i rozmowa z członkiem rodziny, nowe hobby, śpiew ptaków, jazda na rowerze czy nawet słońce za oknem. Ważne jest tylko przestawienie się na to, aby zacząć wreszcie widzieć to, co się dookoła dzieje po tym, jak wcześniej myśli i całe życie koncentrowało się tylko wokół alkoholu czy narkotyków.


Satysfakcjonująca walka na trzeźwo


Kryzysy i zwycięstwa wliczone są w życie każdego człowieka, nie tylko tego, który leczy się z narkomanii czy alkoholizmu. Gdy uda się na trzeźwo pokonać jakąś trudność, tym bardziej odczuwa się większą satysfakcję, zadowolenie się z sobie i radość. Podczas terapii odwykowej osoby uzależnione zdobywają odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z przeciwnościami i wykorzystać je pomogą oraz umacniać podczas całego procesu trzeźwienia.


Biorąc pod uwagę, że alkoholizm czy narkomania nie tylko rujnują życie osób uzależnionych, ale także ich bliskich, leczenie z tych nałogów to szansa na to, aby odbudować więzi rodzinne. Wspólne spędzanie czasu, odzyskanie bliskości może przynieść wiele satysfakcji. Poza tym bazujących na co dzień na zdrowych emocjach znacznie łatwiej jest radzić sobie w trudnych momentach, kiedy niewiele trzeba, aby wrócić do nałogu. Radość do życia odzyskiwać można więc każdego dnia i celebrować ją na swój sposób!