Uzależnienie opioidowe – kiedy leki stają się niebezpieczne dla życia

15.05.2023

Uzależnienie opioidowe – kiedy leki stają się niebezpieczne dla życia

Opioidy stosowane są do leczenia silnego długotrwałego bólu. Przepisywane przez lekarza i zażywane zgodnie z zaleceniami nie powinny negatywnie wpływać na ludzki organizm. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie tego typu substancji obarczone jest ryzykiem uzależnienia. Dowiedz się, w jakim przypadku leki opioidowe mogą stanowić zagrożenie i jakie działania podjąć w przypadku wystąpienia nałogu.


Na co przepisuje się opioidy?


Spośród opioidów możemy wyróżnić ich trzy grupy: naturalne, syntetyczne oraz półsyntetyczne. Opioidy syntetyczne to nic innego jak leki przeciwbólowe, które pomagają w uporaniu się z wieloma różnymi dolegliwościami. Z założenia mają działać pobudzająco. Przepisywanie leków opioidowych objęte jest ścisłą kontrolą. Bez recepty sprzedawane są wyłącznie opioidy o słabym działaniu. Natomiast substancje te przeznaczone do leczenia silnego długotrwałego bólu może przepisać wyłącznie lekarz. Dodatkowo dawkowanie opioidów musi być ściśle przestrzegane. Z uwagi na ich działanie i rozmaite skutki uboczne opioidy mogą prowadzić pacjenta do uzależnienia, które jest bardzo trudne do pokonania.


Pozamedyczne stosowanie opioidów


Istnieje naturalna grupa opioidów, tzw. opiaty, które przerabia się chemicznie w celu uzyskania półsyntetycznych substancji. W taki sposób powstaje heroina lub oksykodon, szerzej znane jako narkotyki. Opioidy wywołują skutki uboczne, które są atrakcyjne dla osób z tendencją do zażywania substancji psychoaktywnych. Powodują uczucie euforii, która jest bardzo pożądana w przypadku ludzi, nieradzących sobie z otaczającą ich rzeczywistością. W początkowym etapie zażywania opioidów głównym celem jest uzyskanie błogostanu. W późniejszym okresie stosowania tych substancji euforia nie występuje już w tak natężonym stopniu. Zażywanie opioidów „dla rozrywki” zmienia się w smutną konieczność zaspokajania głodu i zapobiegania pojawienia się zespołu odstawienia. Substancje te, jak każde inne, wywołują skutki niepożądane. Możemy zaliczyć do nich senność i zmniejszenie łaknienia. Oprócz tego mogą pojawić się nudności, wymioty, zwężenie źrenic, spowolnienie ruchów czy obniżona reakcja na światło. Przyczyn zażywania opioidów jest wiele. Ludzie sięgający po te substancje często kierują się modą na zabawę w towarzystwie różnego rodzaju używek. Osoby o niskim poziomie asertywności nierzadko ulegają presji otoczenia i dołączają do reszty. Opioidy zażywane są także przez ludzi nieradzących sobie ze stresem oraz takich z predyspozycjami do próbowania nowych rzeczy.


terapia


Czym grozi przedawkowanie opioidów?


Przyjmowanie opioidów wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Stosowanie tych substancji w dużych ilościach powoduje wyższą tolerancję, a co za tym idzie — konieczność stałego zwiększania dawki. Niekontrolowane zażywanie opioidu może prowadzić nawet do przedawkowania, które może być tragiczne w skutkach nie tylko dla zdrowia, ale także życia. W celu odwrócenia skutków przedawkowania stosowany jest nalkosan — substancja, która powstrzymuje groźne działanie opioidu. Jednak samo zażycie leku nie jest wystarczające. Jego działanie jest na tyle krótkotrwałe, że należy zgłosić się po pomoc medyczną, aby w pełni ustabilizować stan zdrowia. Uzależnienie od opioidów to bardzo poważna sprawa i wymaga specjalistycznego leczenia. Dzięki rozmaitym metodom diagnozowania uzależnień można rozpoznać nałóg. Wychodzenie z niego często opiera się na stosowaniu substytutów, które mają powstrzymać głód związany z odstawieniem. Innym sposobem na pokonanie uzależnienia jest terapia w pełnej abstynencji od jakichkolwiek używek. Ośrodki leczenia uzależnień prowadzą leczenie dopasowane do potrzeb pacjentów.


Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do centrum leczenia uzależnień


Wielu uzależnionych ludzi nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, jaka zaszła w ich życiu. Świadomość problemu to pierwszy krok to poradzenia sobie z nałogiem. Jeśli czujesz, że ten problem dotyka właśnie Ciebie, nie wahaj się. Im wcześniej zgłosisz się po pomoc, tym większa szansa na wyjście z nałogu. Nasz ośrodek leczenia uzależnień stosuje leczenie, które pomaga pacjentom wyjść na prostą. Prowadzimy różne rodzaje terapii, zarówno grupowe jak i indywidualne, aby lepiej poznać źródło uzależnienia i pomóc uporać się z nałogiem.