Uzależnienie od alkoholu i jego rodzaje – najważniejsze informacje

10.09.2021

Uzależnienie od alkoholu i jego rodzaje – najważniejsze informacjeDo najbardziej aktualnych problemów społecznych niezmiennie od wielu lat należy nadużywanie alkoholu. Jest to zaburzenie wieloaspektowe, z którym zmagają się na całym świecie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to taka sama choroba jak cukrzyca czy gruźlica. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie wyróżniamy rodzaje alkoholizmu oraz czym się charakteryzują poszczególne typy.


Rodzaje alkoholizmu


Jednym z badaczy, który zmienił dotychczasowy sposób postrzegania choroby alkoholowej, jest amerykański lekarz Elvin Morton Jellinek. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku zaprezentował teoretyczny model alkoholizmu. Obejmował on 5 form zaburzenia. Każdej przyporządkował jedną z liter greckiego alfabetu. Biorąc pod uwagę różne konteksty picia, wyróżnił wspomniane rodzaje choroby. Praca tego uznanego biostatyka i fizjologa niezwykle rozwinęła dalsze badania prowadzone nad tym poważnym problemem społecznym. Dzięki wypracowaniu nowego spojrzenia leczenie uzależnienia od alkoholu stało się skuteczniejsze, choć trzeba pamiętać, że wciąż jest żmudnym i długotrwałym procesem.


Alkoholizm typu Alfa


Pierwszym typem wyodrębnionym przez Jellinka jest uzależnienie typu alfa, które bazuje wyłącznie na czynnikach psychologicznych. Ten rodzaj alkoholizmu rozpoznaje się najczęściej u osób nieradzących sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami w życiu. Są to jednostki sięgające po napoje wysokoprocentowe po to, aby zapomnieć o otaczającej rzeczywistości i uciec od narastających problemów. W ten sposób doznają ulgi i rozprawiają się z przykrymi emocjami – oczywiście pozornie.


Alkoholizm typu Beta


Następnym rodzajem alkoholizmu, na który zwrócił uwagę amerykański lekarz, jest typ beta. Wiąże się przede wszystkim z czynnikami społecznymi, dlatego trudno tu mówić o uzależnieniu psychologicznym czy fizjologicznym. Głównymi przyczynami zaglądania do kieliszka są sytuacje społeczne, normy środowiskowe oraz obyczaje panujące w danej kulturze. Pacjenci o tym typie rzadko trafiają do placówek prowadzących specjalistyczne leczenie uzależnień alkoholowych.


Alkoholizm typu Gamma


alkoholizm gammaZa najbardziej chroniczny i progresywny rodzaj alkoholizmu Jellinek uznał typ Gamma. Choroba zazwyczaj rozpoczyna się od fazy uzależnienia psychicznego i rozwija się bardzo powoli, aż dojdzie do pojawienia się zależności fizycznej. To, co jest najbardziej charakterystyczne dla pacjentów wpasowujących się ten model, to utrata kontroli nad piciem, stopniowy wzrost tolerancji oraz objawy abstynencyjne uwidaczniające się po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Często to właśnie osoby o tym typie są uważane za prawdziwych alkoholików. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ każda jednostka uwikłana w nałóg powinna zdecydować się na leczenie uzależnienia od alkoholu.


Alkoholizm typu Delta


Ten typ zdaniem Jellinka dotyczy przede wszystkim osób, które są w stanie kontrolować ilość wypijanego alkoholu, ale nie potrafią go całkowicie odstawić. Zdaniem lekarza jest on zauważalny głównie w krajach i środowiskach, gdzie regularnie spożywa się niskoprocentowe trunki. U pacjentów typu Delta szkody wynikające z nadużywania etanolu narastają bardzo powoli i są niewidoczne przez długi czas. Uszkodzenia mogą uzewnętrznić się nawet po kilku, kilkunastu latach.


Alkoholizm typu Epsilon


Jeszcze jednym typem alkoholizmu, z którym zmagają się pacjenci naszego ośrodka uzależnień alkoholowych Oaza, jest Epsilon. Dotyczy on osób umiejących przez długi czas wytrwać w trzeźwości, jednak kiedy tylko sięgną one po alkohol, spożywają go bardzo intensywnie, wręcz do utraty przytomności. Ta odmiana alkoholizmu bardzo często jest określana mianem dipsomanii – zaburzenia polegającego na okresowo pojawiającej się potrzebie spożycia etanolu.


Szukasz dobrej kliniki leczenia uzależnień?


Niezależnie od typu, choroba alkoholowa zawsze prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz zmian w psychice. Dlatego im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym lepiej. Jeśli interesuje Cię dobry ośrodek leczenia uzależnień, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego ośrodka Oaza. Nasza placówka proponuje wielopoziomowe, kompleksowe terapie, które pomagają w uwolnieniu się od destrukcyjnego nałogu.