Jak pomóc osobie uzależnionej?

14.11.2017

Jak pomóc osobie uzależnionej?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest wpaść w różne uzależnienia. Biorąc pod uwagę podatność na używki, tempo, w jakim się dzisiaj żyje, zawodowy wyścig szczurów i często odczuwaną samotność, to najszybciej jest uciec w nałóg, których chociaż przez moment da poczucie zapomnienia i szczęścia. Jak później z niego wyjść? Osoba uzależniona raczej nie będzie od razu skora do tego, aby wrócić do tego życia, które prowadziła przed nałogiem. Do tego jeszcze normalną reakcją z jej strony jest trwanie w przekonaniu, że nie ma żadnego problemu i nad wszystkim panuje.


Rodzaj nałogu


Na rodzaj pomocy osobie uzależnionej będzie wpływ miało na pewno to, z jakim nałogiem się zmaga. W przypadku alkoholu czy narkotyków dość często potrzebny jest detoks, czyli odtruwanie organizmu z toksyn, które są efektem długotrwałego przyjmowania substancji psychoaktywnych. Najbezpieczniej jest przeprowadzić go w ośrodku leczenia uzależnień pod okiem lekarzy. To etap walki z fizycznym uzależnieniem. Trudniej jest pozbyć się zależności psychicznej, która towarzyszy praktycznie wszystkim nałogom. Internet, gry komputerowe, hazard, zakupoholizm, seksoholizm, narkomania, alkoholizm … to tylko przykładowe uzależnienia, które mogą skończyć się specjalistyczną terapią.


Z szacunkiem


Osobę uzależnioną trzeba traktować z szacunkiem. Jeśli jest to osoba dorosła – to jak dorosłą, a nie jak dziecko. Nie pomagać jej w skutkach nałogu, czyli np. nie brać odpowiedzialności za jej długi, nie organizować alkoholu, żeby zabić „kaca”, nie sprzątać po kolejnej awanturze pod wpływem środków odurzających, nie chować alkoholu, nie spożywać go wspólnie itd. Osoba mająca problem z uzależnieniem powinna sama dostrzec i odczuć na sobie skutki swojego zachowania. Mija się też z celem wszczynanie kłótni czy rozmów, kiedy druga strona jest pod działaniem substancji psychoaktywnej.


Chce czy nie chce – oto jest pytanie


Pomyślne przejście przez leczenie z uzależnienia psychicznego i fizycznego, pozwoli na wyjście z nałogu. Cały proces jednak najbardziej warunkować będzie to, czy dana osoba naprawdę chce skończyć z uzależnieniem.


Oprócz samej osoby uzależnionej bardzo często pomocy potrzebują także jej najbliżsi, których niejako „zaraża” swoim problemem i wciąga w niego. Ich życie koncentruje się wokół chorego i zapominają o sobie, swoich potrzebach, marzeniach itd. Z pomocą terapeuty pokonują więc często drogę do odzyskania własnego życia. Może się też zdarzyć, że osoba uzależniona widząc zmiany, jakie zachodzą w jej otoczeniu (np. separacja, rozwód, rozbicie rodziny, problemy z dziećmi, spowodowany wypadek itp.), również i ją zmobilizują do tego, aby zacząć szukać pomocy i podjąć leczenie.