Odwyk od gier komputerowych – kiedy staje się koniecznością?

13.01.2022

Odwyk od gier komputerowych – kiedy staje się koniecznością?

Jedną z powszechniejszych rozrywek XXI wieku stanowią gry komputerowe. Wirtualny świat absorbuje coraz młodsze dzieci, które nie są świadome zagrożenia płynącego z nadmiernego obcowania z komputerem. Wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu i prowadzić do uzależnienia. Dlaczego komputerowa rzeczywistość bywa tak fascynująca i kto jest najbardziej podatny na nałóg? Jakie są skutki nieleczonego przyzwyczajenia i kiedy warto odwiedzić dobry ośrodek leczenia uzależnień?Gdy świat wirtualny zaczyna przysłaniać realny...


Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty w kształtowaniu osobowości młodych ludzi brali udział przede wszystkim rodzice, nauczyciele oraz rówieśnicy. Obecnie dzieci i młodzież z chęcią korzystają z komputera, internetu oraz wielu innych ogólnodostępnych multimediów. Chociaż dają one mnóstwo możliwości i pozwalają poszerzać horyzonty, niosą też za sobą pewne zagrożenie. Szczególnie niebezpieczne są gry komputerowe, gdyż wiąże się z nimi ryzyko uzależnienia. Początkowo wypełniają wolny czas i umożliwiają opanowanie nowych umiejętności. Kiedy pochłaniają coraz bardziej, zaburzają prawidłowy rozwój i niekorzystnie wpływają na relacje z otoczeniem. W miarę rozwoju nałogu osoba uzależniona poświęca coraz więcej czasu na granie – zaniedbując naukę, ograniczając sen i izolując się od innych.


Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie od gier?


Jak zaobserwowali specjaliści, na odwyk od gier komputerowych coraz częściej trafiają dzieci i nastolatkowie. Wielu z nich regularnie korzysta z komputera, a czas spędzany przed monitorem nie jest w żaden sposób kontrolowany przez opiekunów. Pierwsze objawy wskazujące na uzależnienie pojawiają się u nich w momencie, kiedy uznają, że otaczająca rzeczywistość jest nudna, nijaka i bezsensowna. Ponadto naukowcy wyróżnili kilka cech osobowościowych, które sprawiają, że dana osoba jest bardziej podatna na nałóg.


Takie jednostki charakteryzuje:  • nieumiejętność radzenia sobie z napięciem i sytuacjami stresowymi,

  • poczucie mniejszych kompetencji w nawiązywaniu relacji interpersonalnych,

  • apatia i tendencja do zamykania się w sobie,

  • skłonność do postrzegania innych ludzi jako zaradniejszych i lepiej radzących sobie w życiu.


Uzależnienie od gier komputerowych – alarmujące objawy


Proces powstawania uzależnienia od gier komputerowych zwykle przebiega etapami. Na początku świat wirtualny wywołuje zaciekawienie, podekscytowanie i sprawia przyjemność. Z biegiem czasu zaczyna zastępować rzeczywistość, a chory nie potrafi już normalnie egzystować. Pojawiają się kłopoty w kontaktach społecznych, a nauka, jedzenie i spanie stają się przykrymi obowiązkami. W przypadku braku możliwości zagrania w grę komputerową osoba uzależniona wpada w rozdrażnienie, a nawet reaguje złością i agresją. Pacjenci, którzy trafiają do naszego ośrodka leczenia uzależnień, często w trakcie terapii przyznają, że w zaawansowanej fazie nałogu na pierwszym miejscu zawsze były dla nich relacje wirtualne.


Konsekwencje nieleczonego uzależnienia od grania na komputerze


alarmujace-objawyNa poważne skutki nieleczonego nałogu jest narażona przede wszystkim młodzież w fazie wzrostu i rozwoju fizycznego. Spędzanie całych dni na graniu może doprowadzić u nich do poważnych konsekwencji zdrowotnych (takich jak skrzywienie kręgosłupa, bóle karku, otyłość czy nadwaga). Intensywne bodźce świetlne i promieniowanie elektromagnetyczne nie pozostają też bez wpływu na prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Młodzi ludzie grający w gry komputerowe nie zdają sobie sprawy, że postępujące uzależnienie może prowadzić do halucynacji słuchowych i wzrokowych, a nawet do napadów epilepsji. Co więcej, naukowcy udowodnili, że długotrwałe wpatrywanie się w monitor zwiększa ryzyko wystąpienia ostrej postaci białaczki limfatycznej.


Widzisz u swojego dziecka problem? Zacznij działać!


Nie da się ukryć, że gry komputerowe wspierają rozwój i uczą wielu umiejętności. Ich nadużywanie może jednak prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem psychicznym oraz fizycznym. W przypadku pojawienia się nałogu bardzo ważne jest, aby działać szybko. Jeśli interesuje Cię dobry ośrodek leczenia uzależnień, zachęcamy do nawiązania kontaktu z ośrodkiem Oaza. W naszej placówce pomoc uzyska każdy, kto czuje, że traci kontrolę nad własnym życiem i chce nauczyć się rozsądnego korzystania z multimediów.