Leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku odwykowym. Czy to najlepszy sposób na wyjście z nałogu?

28.10.2021

Leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku odwykowym. Czy to najlepszy sposób na wyjście z nałogu?

Choroba alkoholowa to powszechnie występująca patologia społeczna, która ma wpływ na wszystkie sfery życia. Jej leczenie często jest trudne i długotrwałe, a co więcej, wymaga zaangażowania od samego pacjenta. Jak namówić osobę uzależnioną na specjalistyczną terapię? Czy ośrodek zamknięty dla alkoholików to jedyna możliwość na wyjście z nałogu i powrót do normalnego funkcjonowania? Kto najczęściej trafia do takiego miejsca? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.Alkoholizm – choroba o różnych obliczach?


Nadużywanie alkoholu staje się coraz poważniejszym problemem osób w różnym wieku. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu ta podstępna choroba nie dotyczy wyłącznie bezdomnych, zaniedbanych ludzi. Coraz częściej zmagają się z nią osoby z wyższych sfer, pracownicy zajmujący wysokie stanowiska i jednostki wiodące na pozór szczęśliwe, poukładane życie… Uzależnienie nie ma nic wspólnego z wiekiem, płcią czy pochodzeniem. Zdaniem psychoterapeutów alkoholizm jest zaburzeniem o różnych obliczach, którego objawy różnią się w zależności od typu i fazy uzależnienia. Niezależnie od tego, z jakim rodzajem nałogu mamy do czynienia, każda jego postać stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego bardo ważne jest, aby umieć rozpoznać jego objawy i natychmiast reagować, podejmując odpowiednie kroki.


Kiedy czas zgłosić się po pomoc?


Nie da się ukryć, że alkohol towarzyszy człowiekowi od zawsze. Napoje z procentami zwykle wkradają się w życie niepostrzeżenie, a osoba uzależniona długo nie zdaje sobie sprawy, że jest chora. Problem pojawia się w momencie, kiedy trunki zaczynają być traktowane jako lekarstwo, sposób na poradzenie sobie z negatywnymi emocjami czy jako ucieczka od narastających problemów życia codziennego.


Objawy, które wskazują na to, że osoba z chorobą alkoholową wymaga specjalistycznego leczenia to przede wszystkim:  • bardzo silne pragnienie alkoholu określane jako głód alkoholowy,

  • zaniedbywanie pracy i kontaktów z najbliższymi,

  • koncentracja codziennego życia wokół picia,

  • zmniejszenie tolerancji na napoje alkoholowe,

  • obniżenie sprawności motorycznej,

  • regularne zaglądanie do kieliszka pomimo wiedzy na temat szkodliwości alkoholu dla zdrowia.


Jak wygląda leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku odwykowym?


odwykPacjent przyjmowany przez prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu w pierwszej kolejności jest kierowany na detoks, który ma za zadanie odtrucie organizmu ze szkodliwych substancji. Detoksykacja jest niezbędna, aby móc podjąć właściwą terapię, gdyż nałóg wpływa na pogorszenie kondycji i wywołuje wiele uciążliwych dolegliwości. Ponieważ uzależnienie od alkoholu niszczy człowieka we wszystkich sferach życia, bardzo ważne jest, aby terapia była kompleksowa i łączyła różne oddziaływania. W naszej klinice najczęściej stosujemy podejście poznawczo-behawioralne, które w połączeniu z zajęciami psychoedukacyjnymi i innymi metodami terapeutycznymi przynosi bardzo dobre efekty.


Ile kosztuje terapia? Co trzeba zrobić, aby móc ją podjąć?


Alkoholizm jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. Można jednak zatrzymać jej rozwój. Większość osób uzależnionych nie chce podjąć specjalistycznego leczenia, nie zdając sobie sprawy, że postępujący nałóg może doprowadzić nawet do śmierci. Celem terapii prowadzonej przez zamknięty ośrodek dla alkoholików jest wprowadzenie zmian w życie pacjenta i jak najlepsze przygotowanie go do samodzielnej walki z chorobą. Czas i koszty leczenia są uzależnione od wielu czynników. Liczy się między innymi faza zaawansowania nałogu, motywacja pacjenta do wyzdrowienia oraz wsparcie ze strony otoczenia. By móc podjąć terapię, konieczne jest wcześniejsze poddanie się detoksykacji i zapisanie się na wizytę w klinice terapii uzależnień.


Szukasz sprawdzonego ośrodka terapii uzależnień?


Choroba alkoholowa jest groźnym zaburzeniem, które upośledza funkcjonowanie człowieka. Wpływa nie tylko na jego ciało, ale także na psychikę i umysł. Dlatego leczenie powinno przebiegać w sposób holistyczny i uwzględniać różne aspekty życia. Jeśli dostrzegasz u siebie lub u kogoś bliskiego sygnały uzależnienia, niezbędna będzie fachowa pomoc. Już teraz sprawdź ofertę przygotowaną przez prywatny ośrodek leczenia uzależnień Oaza, w którym wykwalifikowani psychoterapeuci pomogą Ci uporać się z nałogiem.