Jakie choroby współwystępują z alkoholizmem?

15.07.2019

Jakie choroby współwystępują z alkoholizmem?

Problem dotyczący uzależniania od alkoholu jest niezwykle niebezpieczny. Jako chory masz trudność z odstawieniem używki i podporządkowujesz jej całe swoje życie, przez co pojawia się patologia społeczna w rodzinie i zaniedbywanie pracy, czy szkoły. Nadużywanie etanolu znacznie osłabia organizm, niszczy narządy, upośledzając ich pracę, prowadząc do poważnych kłopotów zdrowotnych. Nieleczony nałóg w efekcie może być przyczyną śmierci. I nie chodzi o przedawkowanie, jak często ma to miejsce w przypadku narkotyków. O śmiertelną dawkę procentów niezwykle trudno. Jednak regularne spożywanie alkoholu może stać się przyczyną niewydolności np. wątroby. W porę sprawdź propozycje naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień i rozpocznij leczenie nałogu.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Czym jest współwystępowanie?


Zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że napoje na bazie etanolu są niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Ich regularne przyjmowanie bywa najczęściej przyczyną współwystępowania innych schorzeń. Czym jest to zjawisko? O jego zaistnieniu mówimy, kiedy obok alkoholizmu pojawiają się kolejne choroby. Najczęściej bywają one skutkiem nadużywania. Mogą one mieć charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny.


Brak abstynencji to stopniowa degradacja swojego organizmu. Diagnoza uzależnienia, świadomość zaistniałego problemu, może być zatem czynnikiem, który nawet uratuje życie. Czasami bywa to jednak bardzo trudne. Nałóg nie zawsze objawia się w takiej samej, czytelnej postaci. Nierzadko jest on sposobem na ukrywanie emocji, pomaga przetrwać ciężkie chwile. Chory żyje w przekonaniu, że rzadko sięga po kieliszek, tymczasem picie ma charakter regularny, co skutkuje powolną destrukcją niektórych narządów.


Zagrożona głównie wątroba


Organem, któremu w szczególności zagraża siła procentów, jest wątroba. Etanol może wywoływać kilka różnych chorób, które ją atakują. Dwie z nich są wyleczalne. To stłuszczenie wątroby oraz jej zapalenie. Obydwie paraliżują jej pracę, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Na szczęście skutki tych dolegliwości mogą ustąpić, a narząd może wrócić do sprawności. W takich przypadkach niezbędna jednak będzie profesjonalna detoksykacja organizmu z alkoholu i oczywiście odstawienie używki.


O wiele gorzej wygląda sytuacja chorego, kiedy w wyniku nadmiernego spożycia zapadnie na marskość wątroby. Współwystępowanie tego schorzenia zdarza się u 10-20% alkoholików. Niestety charakter zmian, jakie dokonują się w organie, jest nieodwracalny i w efekcie prowadzą one do śmierci. To właśnie z tego powodu leczenie nałogów nie jest kaprysem bliskich, a koniecznym procesem, który może uratować życie. W przypadku silnego uzależnienia warto odwiedzić zakład zamknięty dla alkoholików w celu poddania się specjalistycznej terapii. Pamiętaj jednak, że musisz działać, zanim będzie za późno.


Pozostałe schorzenia somatyczne


Na tym nie kończą się fizyczne skutki uboczne, które powoduje regularne picie. Procenty wpływają negatywnie na pracę serca, przez co zaburzają prawidłowe krążenie. Nadużywanie może z czasem wywołać kardiomiopatię objawiającą się w postaci załamania rytmu aktywności narządu, a stan ten finalnie prowadzi do jego niewydolności skutkującej śmiercią. Nie jest tajemnicą, że nieleczony nałóg jest przyczyną także problemów stomatologicznych. Ponadto prowadzi do impotencji i bezpłodności, a także zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, przełyku i gardła.


Psychiczne skutki


Z alkoholizmem współwystępują również dysfunkcje umysłowe. Etanol niszczy komórki mózgowe, co może w końcu przerodzić się w tzw. zespół Korsakowa. Objawia się on kłopotami z koncentracją, zapamiętywaniem nowych zdarzeń, demencją, problemem z uczeniem się i trudnościami z percepcją.


Podsumowanie


Problemy wywołane przez napoje procentowe mogą prowadzić do pojawienia się niebezpiecznych chorób skutkujących śmiercią. Z tego powodu należy jak najszybciej rozpocząć terapię alkoholową. Zanim ona jednak nastąpi, niezbędna jest samodzielna diagnoza uzależnienia. To właśnie ten proces stwarza najwięcej trudności. Nałóg przejawia się ukrywaniem emocji i wypieraniem problemu, dlatego o świadomość jego zaistnienia naprawdę trudno. Pomoc oferują prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, do których warto udać się na konsultację, kiedy zdarza Ci się sięgać po kieliszek częściej niż przy okazji (np. urodzin kogoś bliskiego). Brak podjęcia leczenia może przerodzić się w:  • schorzenia wątroby,

  • zaburzenia pracy serca,

  • uszkodzenia mózgu,

  • i wiele innych chorób.