Dyskrecja prywatnych ośrodków uzależnień

02.02.2015

Dyskrecja prywatnych ośrodków uzależnień

Nałóg alkoholowy może dotknąć każdego z nas. W pewnym momencie przestajemy tracić kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu, choć wydaje nam się, że ciągle panujemy nad tym wszystkim. Oprócz tego, że ciężko nam się do tego przyznać przed sobą i najbliższymi, to również twierdzimy uparcie, że sami sobie damy z tym rade … Ale tak nie jest. To tylko pozory i warto sobie jednak uzmysłowić, że tylko pomoc ze strony specjalistów jest w stanie wyciągnąć nas z nałogu.


Państwowa służba zdrowia niestety nie zapewnia odpowiednio długiego i skutecznego leczenia. Człowiek z problemem alkoholowym, który trafia do publicznych placówek, nie czuje się anonimowy, boi się napiętnowania z powodu swoich słabości. Bo alkoholizm to jednak ciągle rzecz bardzo wstydliwa. Jaka wówczas pozostaje alternatywa? Prywatny ośrodek leczenia osób uzależnionych od alkoholu. Ponieważ jest to bardzo poważna decyzja, zmieniająca niekiedy diametralnie nasze życie, warto przejrzeć oferty różnych klinik. Dlatego lepiej podjąć ją nie pod wpływem emocji, tylko przeanalizować pod kątem konkretnych kryteriów.


Czym się głównie kierować? Z pewnością warto wziąć pod uwagę opinie pacjentów, czyli tych, którzy poznali warunki jakie panują w danym ośrodku, doświadczenie i podejście personelu (terapeutów, pielęgniarek, psychologów, lekarzy, psychiatrów czy personelu pomocniczego) oraz rodzaj i zakres terapii. Reszta bowiem jest w dużej mierze zależna od nas samych – jak bardzo będzie nam zależało na tym, aby wyjść z nałogu. Lepiej jednak pominąć anonimowe wpisy, bo mogą nie być rzetelnym odzwierciedleniem standardu, programu czy skuteczności leczenia.


Oprócz zwrócenia uwagi na kompetencje specjalistów pracujących w ośrodku, ważny jest też program leczenia. Powinien on uwzględniać właściwą diagnostykę, prawidłową detoksyzację organizmu, rekonwalescencję, dietę, która pozwoli zregenerować wycieńczony organizm. Oprócz tego ważna jest także profesjonalna pomoc psychologiczna oraz ułożenie wielopłaszczyznowej terapii. Wówczas można liczyć na to, że leczenie choroby alkoholowej przyniesie oczekiwane rezultaty.


W prywatnym ośrodku można liczyć na pełną dyskrecję ze strony kadry oraz poufność wszelkich informacji związanych z pacjentem i jego terapią. Tego typu placówki zazwyczaj też zlokalizowane są w miejscach ustronnych (ale też w bliskiej odległości od aglomeracji miejskiej), z lasami, parkami, po których można spacerować. Takie otoczenie z pewnością bardzo sprzyja wyciszeniu się.


Aby trafić do niepublicznej kliniki nie trzeba mieć skierowania.