Dlaczego wchodzi się nałogu w nałóg?

10.09.2023

Dlaczego wchodzi się nałogu w nałóg?

Decyzja o podjęciu leczenia alkoholizmu lub narkomanii to bardzo ważny krok dla każdego uzależnionego człowieka. Aby skutecznie pozbyć się nałogu potrzeba wielkiego samozaparcia i znalezienia sensu życia. Trzeźwa codzienność nierzadko okazuje się rozczarowaniem, z którym musi zetknąć się każda osoba rozpoczynająca terapię. Utrata wiary i motywacji jest przytłaczająca, co często niestety skutkuje powrotem do nałogu lub... wejściem w kolejny. Dlaczego osoby uzależnione tak często zamieniają jeden nałóg na drugi? Odpowiadamy.


Zachowania zastępcze a wyjście z nałogu


Rozpoczęcie terapii to – zaraz po zrozumieniu problemu uzależnienia – kolejny sukces dla uzależnionych. Leczenie przygotowuje do życia w trzeźwości oraz pokazuje pozytywne aspekty życia bez alkoholu lub narkotyków. Zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń nigdy nie jest łatwa. Zawarte w używkach substancje psychoaktywne kreują zupełnie inną rzeczywistość niż ta, którą funduje życie w trzeźwości. Każda osoba, która wychodzi z nałogu, boryka się z rozmaitymi emocjami, wywołanymi zetknięciem się z codziennością bez używek. Jednych ogarnia euforia, która motywuje do działania i podpowiada, aby jak najszybciej nadrobić stracony czas poświęcony na picie lub zażywnie narkotyków. Inni popadają w depresję – odczuwają nudę i monotonię. Obydwa te zjawiska prowadzą do zachowań zastępczych, które nie zawsze wychodzą osobie uzależnionej na dobre.


Jakie są najczęstsze substytuty nałogu?


Już podczas leczenia osoba uzależniona może spotkać się z poczuciem beznadziei. Pojawia się ono, gdy chory zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak od teraz będzie wyglądać jego codzienność. Właśnie z tego powodu ludzie podczas odwyku zaczynają sięgać po środki zastępcze. Do najbardziej popularnych substytutów należą:  • Inne niż dotychczas używki. Alkoholicy zamieniają napoje procentowe na narkotyki, a narkomani zaczynają pić alkohol.

  • Seks, który umożliwia wyładowanie napięcia.

  • Kawa i papierosy towarzyszą podczas przerw w spotkaniach w ośrodkach leczenia uzależnień.

  • Słodycze. Mała przyjemność, która jako substytut może prowadzić do nadmiernego objadania się.

  • Telewizja. Skupianie się na wydarzeniach z ekranu pozwala zapomnieć o szarej codzienności.

  • Praca, dzięki której osoba uzależniona ma poczucie nadrabiania straconego czasu.

  • Wysiłek fizyczny to zastrzyk endorfin. W nadmiernych ilościach może jednak okazać się groźny dla zdrowia, ponieważ ciało po długotrwałym spożywaniu alkoholu lub narkotyków jest osłabione.


Dlaczego wychodzenie z nałogu jest takie trudne?


Osoby uzależnione bardzo często mają trudności z odnalezieniem się w zwykłej codzienności. Życie w nałogu nie ma nic wspólnego z byciem odpowiedzialnym, a tego wymaga od nas życie zawodowe i codzienne. Planowanie, zarządzanie budżetem czy zwyczajne obowiązki domowe zazwyczaj omijają człowieka żyjącego w nałogu przez wiele lat. Nierzadko takie osoby wymagają opieki bliskich i często potrzebują pomocy. Postrzeganie świata pod wpływem substancji psychoaktywnych jest zupełnie inne, przez co wiele ważnych spraw omija osoby uzależnione. Wszystko to sprawia, że wyjście z nałogu bardzo często okazuje się niesamowicie trudne. Trzeźwiejący alkoholik musi zmierzyć się ze sprawami, które do tej pory go nie dotyczyły. Oprócz świadomości, że nie może sięgnąć po używkę, pojawia się strach przed poradzeniem sobie z życiem w społeczeństwie.


Jak radzić sobie po wyjściu z nalogu?


Po wyjściu z nałogu należy uzbroić się w duże pokłady siły, ponieważ tylko ona może uchronić przed wpadnięciem w kolejny nałóg. Oprócz tendencji do uzależnień może pojawić się chęć zastąpienia dotychczasowych przyzwyczajeń. Dlatego tak ważne jest stałe obserwowanie własnych zachowań i kontrolowanie się podczas wykonywania codziennych czynności. Oprócz tego należy sumiennie pracować nad swoimi emocjami. W tym przypadku z pewnością pomoże terapia w centrum leczenia uzależnień.


Szukasz pomocy? Zgłoś się do prywatnej kliniki leczenia uzależnień


Jeśli potrzebujesz pomocy w wyjściu z nałogu – nie czekaj – zgłoś się do nas. W naszym ośrodku leczenia uzależnień czekają specjaliści, którzy pomogą Ci w trudnej drodze do trzeźwości. Zajmujemy się leczeniem alkoholizmu oraz innych uciążliwych nałogów. Terapia to pierwszy krok, który skutecznie przygotuje Cię do lepszego życia bez niebezpiecznych używek.