Czym jest uzależnienie od miłości?

16.08.2017

Czym jest uzależnienie od miłości?

Wielu z nas uzależnienia kojarzą się z uzależnieniem od alkoholu, używek, czekolady czy komputera. Jednak fakty są niepodważalne: uzależnić można się również od miłości. Dzieje się tak zwykle w momencie, w którym jedną osobę dopadnie pewnego rodzaju pustka emocjonalna. Tak naprawdę uzależnienie od miłości można nazwać obsesją: jest to dużo trafniejsze określenie, gdyż tego typu uzależnienie z pewnością nie jest dojrzałym uczuciem, które można nazwać miłością.


To nie miłość, to obsesja


Obsesję na punkcie drugiej osoby można zauważyć bardzo szybko. Zazwyczaj z ust osoby, która jest uzależniona od „miłości”, padają takie pytania, jak „Kochasz mnie?”, „Nic dla Ciebie nie znaczę?”, „Czy przestałeś mnie kochać?”. Takie pytania oraz oskarżenia o brak miłości często mogą prowadzić do oskarżeń o wyimaginowaną zdradę, obsesyjnego sprawdzania telefonu i komputera, a także nawet do przemocy. Osoby, którymi zawładnęła obsesja, mają coraz trudniejsze życie ze swoimi partnerami. Tak naprawdę niektórzy z nich mogą przechodzić prawdziwe piekło. Wszystko dlatego, że ich partnerzy nieustannie ich kontrolują: rozkład dnia, znajomych, komputery, telefony, pocztę tradycyjną. Oprócz tego często takie osoby wywołują u swoich partnerów życiowych poczucie winy, a także domagają się, by wszystko było dostosowane pod nich.


Całkowita kontrola


Osoby owładnięte obsesją bardzo często czują się niekochane lub niewystarczająco kochane przez swoich życiowych partnerów. Właśnie dlatego tak często potrzebują zapewnień i deklaracji miłości. Dodatkowo często chcą wymusić miłość siłą: próbują zmusić partnerów do dostosowania się do ich humorów, nastroju i planu dnia (przykładowo wymagają punktualnego pojawiania się pod pracą, meldowania się co pół godziny SMS-em i tym podobne). Z takimi osobami nie da się rozmawiać, ponieważ przy każdej próbie dyskusji pojawia się agresja lub płacz i histeria, a także dodatkowe zrzucanie winy na drugą osobę. Można powiedzieć, że partner takiej osoby jest ofiarą, bo niejednokrotnie przechodzi przez piekło na ziemi. Tkwienie w tak toksycznym związku może się źle skończyć dla obu stron: ofiara podupadnie na zdrowiu psychicznym, a osoba uzależniona może zrobić sobie krzywdę.


W związku z osobą ogarniętą obsesją na porządku dziennym jest przeglądanie SMS-ów, czytanie e-maili, dopytywanie się o każdą koleżankę i każdego kolegę. Często ofiary mogą zobaczyć, że ich partnerzy wyczekują pod ich pracą, domem rodzinnym, a także ich śledzą. Oprócz tego niektóre osoby „testują” wierność swoich partnerów poprzez zakładanie fikcyjnych kont na portalach społecznościowych, zapraszaniu do znajomych i rozmowie przez chat. Takie ciągłe sprawdzanie i kontrola na każdym kroku może doprowadzić do tragedii, zwłaszcza jeżeli osoba uzależniona od miłości będzie grozić partnerowi.


Szantaż emocjonalny


Osoby, które są uzależnione od miłości, często grożą swoim partnerom, że w przypadku rozstania lub nie podporządkowania się ich żądaniom popełnią samobójstwo lub grożą śmiercią partnerowi. Osoby ogarnięte obsesją często w ten sposób sprawdzają, czy drugiej osobie na nich zależy, jednak takie pogróżki zawsze trzeba brać na poważnie, zwłaszcza że bardzo częste są przypadki, w których osoba uzależniona spełnia swoje groźby. Jest to rodzaj nie tylko szantażu, ale również przemocy, ponieważ takie osoby siłą zmuszają partnerów do miłości i wiedzenia wspólnego życia.


Ofiary


Osoby, które żyją w toksycznym związku z osobą uzależnioną od miłości to ofiary. Ofiary często nawet po rozstaniu są nękane i szantażowane przez byłych partnerów. Ofiara, która żyła w tak toksycznym związku, powinna jak najszybciej znaleźć pomoc, w innym razie może przypłacić taki związek nie tylko swoim zdrowiem psychicznym, ale również zdrowiem fizycznym, a nawet życiem. Znane są przypadki, w którym osoby uzależnione od miłości były ogarnięte tak ogromną obsesją, że atakowały swoich partnerów i robiły im krzywdę. Zawsze trzeba to powtarzać: miłość to uczucie bezinteresowne i mocne, opierające się na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Wypaczona miłość może mieć tragiczne konsekwencje.


W ośrodku leczenia uzależnień leczy się nie tylko alkoholizm czy uzależnienie od narkotyków. Tam również można skierować osoby uzależnione od miłości na różne terapie, które pomogą im opanować chorobliwą zazdrość i obsesję na punkcie partnera. Warto zaznaczyć, że taka obsesja może być bardzo niebezpieczna dla wielu osób, a w niektórych przypadkach kończy się na sądowym zakazie zbliżania lub areszcie.


Uzależnienie od „miłości” klasyfikuje się jako choroby o podłożu obsesyjnym. Warto zaznaczyć, że osoby, które tkwią w związku z osobą ogarniętą obsesją, to ofiary: bardzo często próbują usprawiedliwiać swoich partnerów, podobnie jak żony osób uzależnionych od alkoholu. Sami jednocześnie przechodzą piekło, są kontrolowani i poniżani na każdym kroku. Ośrodki leczące uzależnienia często oferują pomoc nie tylko osobom uzależnionym od miłości, ale również ich partnerom.