Czy Facebook może uzależniać? Jakie są objawy tego nałogu?

28.06.2019

Czy Facebook może uzależniać? Jakie są objawy tego nałogu?

Kiedy portal ten zaczął działać, chyba nawet sam Zuckeberg nie myślał, że rozrośnie się do tak wielkich rozmiarów. Początkowo miał być jedynie platformą kontaktową między przyjaciółmi. Dziś jest również głównym medium do szukania informacji, narzędziem marketingu, kanałem sprzedażowym i spełnia jeszcze wiele innych funkcji. Korzystanie z niego może jednak stać się nałogiem, z którym poradzi sobie jedynie specjalistyczna klinika. Sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od Facebooka.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Czy media społecznościowe mogą stać się narkotykiem?


Zdecydowanie tak. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielką rolę w ich życiu odgrywa Facebook. Oczywiście nie ma nic złego w posiadaniu konta. Wszystko jest dla ludzi, należy jednak znać umiar. Jeżeli serwis ten służy jako chwila rozrywki w wolnym czasie i pomaga w utrzymaniu kontaktu, to zagrożenie przekroczenia granicy rozsądnego użytkowania nie istnieje.


Jeśli jednak platforma staje się częścią życia internauty, równie ważną jak np. jedzenie czy spanie, to sytuacja może się szybko wymknąć spod kontroli. Uzależnienie od korzystania z portalu porównywalne jest do tego, z jakim boryka się alkoholik.


Kto jest podatny?


Ryzyko patologicznego przyzwyczajenia się do obecności w tym medium dotyczy wszystkich internautów. Istnieją jednak grupy, które są szczególnie narażone. Są to przede wszystkim osoby młode, które wciąż się rozwijają i nie mają jeszcze ukształtowanego charakteru. Najczęściej objawy uzależnienia od Facebooka można zaobserwować wśród ludzi odznaczających się silną potrzebą akceptacji. To zjawisko jest charakterystyczne dla ekstrawertyków. Większą podatnością na nałóg wykazują kobiety niż mężczyźni.


Symptomy niebezpieczeństwa


Oznaki popadnięcia w patologiczny nawyk przebywania w mediach społecznościowych mają bardzo zbliżony charakter do tych, które występują u alkoholików. Na początku jest to poświęcenie dużej ilości czasu na planowanie swojej aktywności w serwisie. Podobnie jak w przypadku choroby alkoholowej, cierpiący nie jest w stanie przestać myśleć o używce i szuka okazji do jej spożycia. Chęć zamieszczania zdjęć, udostępniania informacji i obserwacji innych użytkowników przeradza się w ciągłe przebywanie na koncie, które staje się przyczyną zaniedbywania obowiązków.


Typowym objawem wskazującym na uzależnienie od Facebooka jest traktowanie go jako ucieczki od codziennych kłopotów.  Uzależnienie może też przyjąć formę uczucia zagubienia, lęku, i rozkojarzenia. U uzależnionego wzrasta poziom gniewu i agresji, gdy zostaje pozbawiony możliwości korzystania z serwisu. Jeśli zauważysz takie reakcje u siebie, jak najszybciej przeanalizuj swoją sytuację i rozważ pomoc specjalisty.


Istota problemu


Na czym tak naprawdę polega kłopot? Nawet długie godziny spędzane przed monitorem komputera nie muszą jeszcze oznaczać szkodliwego nawyku. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy zaniedbywane zostają codzienne obowiązki. Jeżeli Facebook nie pozwala Ci odejść od ekranu, jest to już stan uzależnienia.


O chorobie można mówić w momencie przenoszenia życia do świata mediów społecznościowych. Unikania kontaktów z ludźmi z bliskiego otoczenia na rzecz rozwijania wirtualnych przyjaźni z osobami, których w rzeczywistości się nie zna. Znamienna jest pogoń za zbieraniem tzw. lajków, czyli polubień. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu przyzwyczajenie do użytkowania serwisu prowadzi do zaburzenia postrzegania rzeczywistości, zachwiania równowagi emocjonalnej i popadania w konflikty. Zaprzestanie internetowej aktywności wywołuje również fizyczne symptomy w postaci nierównomiernej pracy serca, drżenia rąk i potliwości.


Podsumowanie, czyli jak nie wpaść w pułapkę


Korzystanie z największego portalu społecznościowego na świecie nierzadko prowadzi do nałogu podobnego do nadużywania alkoholu. Jest to problem, z którego ciężko wyjść samemu. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc kliniczna. Nie oznacza to jednak, że musisz unikać tej rozrywki całkowicie. Wystarczy zdrowe podejście do niego. Sprawdź, czy wystąpiły już u Ciebie objawy uzależnienia od Facebooka, a jeśli tak, podejmij walkę, by wyeliminować złe nawyki. Przy codziennej zabawie z platformą wdrażaj następujące zasady:  • dodaj do ulubionych zakładek jedynie naprawdę interesujące Cię treści/strony

  • ignoruj masowe zaproszenia do grona znajomych od osób obcych

  • nie przedkładaj internetowego czatu nad spotkanie z przyjacielem

  • dozuj dzielenie się szczegółami swojego życia prywatnego