Uzależnienia u osób starszych. Skąd bierze się problem i jak wygląda leczenie?

08.05.2023

Uzależnienia u osób starszych. Skąd bierze się problem i jak wygląda leczenie?

Mogłoby się wydawać, że ludzie w podeszłym wieku wypadają w nałogi rzadziej niż młodzi. Czas, kiedy człowiek jest najbardziej podatny na próbowanie niebezpiecznych substancji, minął i nadszedł okres spokoju i odpoczynku. Dodatkowo osoby starsze mają większą świadomość zagrożeń, co wywołuje u wielu z nas przeświadczenie, że nasi bliscy w wieku emerytalnym nie są narażeni na uzależnienia. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Poznaj przyczyny uzależnień osób starszych i sposoby ich leczenia.


Przyczyny uzależnień osób starszych


Nałogi nie uznają wieku. Dotykają tak samo młodych, jak i starszych ludzi. Jedyną różnicą są przyczyny ich występowania. W przypadku osób starszych częstym powodem jest samotność i poczucie, że w życiu nie czeka ich już nic pozytywnego. Po tym, jak dzieci opuszczą dom rodzinny, człowiek nierzadko czuje się niepotrzebny i traci sens życia. Inną przyczyną uzależnienia może być zakończenie kariery zawodowej. W momencie przejścia na emeryturę ludzie zyskują więcej czasu wolnego. Jeżeli odpowiednio go nie zagospodarują, będą bardziej narażeni na nałogi. Dłużące się dni wywołują natłok myśli, które mogą doprowadzić do pogłębienia poczucia beznadziei. Alkohol oraz inne substancje mogą stanowić ucieczkę od szarości życia codziennego. Zagrożenie dodatkowo przybiera na sile, kiedy starsza osoba w przeszłości wykazywała tendencje do uzależnień.


Od czego najczęściej uzależniają się seniorzy?


Osoby starsze uzależniają się od innych substancji niż młodzież. Nie znają dopalaczy i marihuany, a dzięki temu, że zostali urodzeni przed erą telefonów komórkowych, rzadziej zaglądają do sieci. Dlatego seniorzy często sięgają po ogólnodostępny alkohol. Wiedząc, jak działa taka używka, mają wrażenie, że kontrolują jego spożywanie. Nierzadko jedna lampka wina wypita wieczorem zmienia się w butelkę, a to już poważny sygnał, że pojawił się nałóg. Kolejną substancją, od której nietrudno się uzależnić w podeszłym wieku są różnego rodzaju lekarstwa. Seniorzy często odwiedzają lekarzy, co sprawia, że mają stały dostęp do leków na receptę.


Alarmujące objawy uzależnienia


Aby rozpoznać nałóg u bliskiej osoby, trzeba być bardzo uważnym. Często ciężko zauważyć pierwsze sygnały uzależnienia. Szczególnie że po wyjściu z domu tracimy szansę na stałą obserwację bliskich. Dlatego najlepszą okazją do wybadania objawów są spotkania rodzinne. Alarmującym objawem może być zniecierpliwienie wywołane pojawieniem się alkoholu na stole. Uzależniona osoba często nie pamięta tego, co mówiła i jak zachowywała się podczas zakrapianej imprezy. Oprócz tego osoby będące w nałogu często wycofują się życia rodzinnego i towarzyskiego. Zdarza się, że wykazują problemy z koordynacją ruchową oraz ogólne splątanie.


senior


Jak wygląda leczenie uzależnienia?


Wyjście z nałogu jest możliwe. Najważniejsza jest świadomość problemu i chęć zmiany. Zauważenie objawów uzależnienia to pierwszy, jednak niesamowicie ważny krok. Pozwala na podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia. Najbardziej skuteczną formą jest terapia. Centra leczenia uzależnień oferują specjalistyczną pomoc dla osób, które chcą podjąć walkę z nałogiem. W tego typu miejscach prowadzone są psychoterapie zarówno indywidualne, jak i grupowe. W skutecznym leczeniu uzależnień ważne jest połączenie obu tych terapii. Podczas osobistych spotkań z terapeutą można swobodnie omawiać wszelkie obawy i trudności związane z życiem w trzeźwości. Spotkania grupowe natomiast owocują zawiązywaniem kontaktów z nowymi ludźmi oraz dają poczucie, że osoba w nałogu nie została ze swoim problemem sama.


Klinika uzależnień — skontaktuj się z nami


Rozpoczęcie szukania pomocy w wyjściu z nałogu często nie jest łatwe. Taki krok z perspektywy osoby uzależnionej wymaga nie lada odwagi. Nierzadko pojawiają się opory związane ze strachem w życiu w trzeźwości. Terapia przygotowuje do codzienności, w której nie ma alkoholu. Pokazuje, że takie życie może być ciekawe i kolorowe. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z kliniką leczenia uzależnień. Nasi terapeuci wskażą drogę do wyjścia z nałogu i okażą Ci wsparcie w trudnej walce z nałogiem.