Rekreacyjne zażywanie narkotyków a nałóg

07.06.2023

Rekreacyjne zażywanie narkotyków a nałóg

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie sięgają po narkotyki. Niektórzy starają się w ten sposób zapomnieć o otaczającej rzeczywistości, inni próbują pozbyć się stresu. Często zaczyna się od ciekawości, chęci spróbowania, jak to jest. Osoby, którym działanie substancji psychoaktywnych sprawia przyjemność, często pozostają przy zażywaniu ich „od czasu do czasu". Zobacz, co to jest tzw. rekreacyjne zażywanie narkotyków i czy prowadzi do uzależnienia.


Co kryje się pod pojęciem rekreacyjnego zażywania narkotyków?


Dla niektórych ludzi substancje psychoaktywne są czymś w rodzaju zwykłych używek, towarzyszących podczas imprez. Wzmacniają efekt dobrej zabawy, pozwalają się wyluzować i zapomnieć o zmartwieniach codziennego życia. W przypadku osób młodych nie bez znaczenia jest chęć przynależności do grupy i potrzeba akceptacji środowiska rówieśników. Wśród ludzi zażywających narkotyki istnieje termin „rekreacyjnego zażywania narkotyków". Polega na przyjmowaniu substancji psychoaktywnych od czasu do czasu, w trakcie zabawy w klubie lub spotkań ze znajomymi. Cele, jakie przyświecają osobom, które sięgają po narkotyki „rekreacyjnie”, to przede wszystkim poprawa psychicznego samopoczucia oraz dodanie sobie pewności siebie. Ten drugi dotyczy w szczególności osób zamkniętych w sobie lub takich, które nie do końca potrafią odnaleźć się w zatłoczonych klubach. Zażywanie substancji psychoaktywnych wyłącznie na imprezach buduje przeświadczenie, że człowiek ma kontrolę nad używką. Łatwo niestety przeoczyć moment, w którym to ona przejmuje władzę nad psychiką osoby, która po nią sięga.


Wpływ substancji narkotyków na organizm


Dotyczy on nie tylko osób uzależnionych, ale także tych, które zażywają substancje psychoaktywne od czasu do czasu. Ludzie sięgający po narkotyki rekreacyjnie często stawiają na MDMA (Extasy), które z jednej strony poprawia nastrój, jednak z drugiej może wywołać urojenia, szczególnie u osób, które wcześniej miały do nich skłonności. Inną popularną używką wśród imprezowiczów jest GHB. Ten narkotyk może spowodować luki w pamięci, a nawet utratę przytomności. Ketamina z kolei wywołuje halucynacje, które mogą doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Metaamfetamina pobudza ruchowo i seksualnie. Narkotyki mają szkodliwy wpływ na stan zdrowia każdej osoby zażywającej. Są szczególnie niebezpieczne dla młodych organizmów. Jednak największym zagrożeniem jest uzależnienie, które niszczy zdrowie psychicznie i fizyczne. Dotyka także bliskich osoby uzależnionej. Wyjście z nałogu jest bardzo trudne do pokonania zarówno dla dorosłej osoby, jak i nastolatka.


odwyk narkotyki


Kiedy z rekreacyjnego zażywania narkotyków wpada się w uzależnienie?


Rekreacyjne zażywanie substancji psychoaktywnych i uzależnienie dzieli cienka linia, którą bardzo łatwo przekroczyć. Najbardziej zgubne jest przeświadczenie, że dana osoba kontroluje sytuację i może przestać brać narkotyki kiedy tylko będzie miała na to ochotę. Nałóg grozi każdej osobie sięgającej po narkotyki, a szczególnie narażeni są ludzie, którzy mieszają narkotyki z alkoholem lub biorą różne substancje psychoaktywne. W dużym niebezpieczeństwie są także ludzie, którzy imprezują regularnie. Wtedy rekreacyjne sięganie po narkotyki zmienia się w cykliczne branie. Jeśli dana osoba zażywa takie substancje co tydzień na imprezie, to kiedy zdarzy się weekend bez wyjścia do klubu, może boleśnie odczuć ich brak. Często branie narkotyków zaczyna się od wolnych dni, żeby odpocząć, a potem przechodzi w szukanie okazji do sięgnięcia po używkę. Usprawiedliwienia typu „miałem ciężki dzień, muszę poprawić sobie nastrój” lub „coś mi się dzisiaj udało, zasłużyłem na nagrodę” to pierwsze sygnały, że granica między rekreacyjnym a nałogowym braniem narkotyków zaczyna się zacierać i wkracza uzależnienie.


Leczenie narkomanii w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień


Pierwszych sygnałów uzależnienia nie należy lekceważyć. Im wcześniej sięgniesz po pomoc, tym większe szanse na wyjście z nałogu. Terapia pomaga w rozpoczęciu życia na trzeźwo. Nasze centrum leczenia uzależnień otoczy Cię odpowiednim wsparciem podczas walki z uzależnieniem. Skontaktuj się z nami — zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby skutecznie uporać się z Twoim problemem.