Jak rozpoznać alkoholizm wysokofunkcjonujący?

08.11.2021

Jak rozpoznać alkoholizm wysokofunkcjonujący?

Stereotypowy alkoholik bardzo często jest utożsamiany z osobą pochodzącą z marginesu społecznego. Brudną, zaniedbaną, mającą konflikty z prawem, staczającą się na dno. Zaprzeczeniem tego wyobrażenia jest alkoholizm wysoko funkcjonujący (HFA), który dotyczy ludzi wykształconych i dobrze radzących sobie w życiu zawodowym oraz prywatnym. Jakie zachowania mogą świadczyć o tym wariancie choroby alkoholowej? Gdzie szukać pomocy w przypadku objawów uzależnienia od alkoholu  i do kogo się zgłosić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.Czym właściwie jest alkoholizm wysoko funkcjonujący?


Jest to zjawisko, które staje się coraz poważniejszym problemem w wielu krajach na świecie. Na pierwszy rzut oka nie ma ono nic wspólnego z osobami odrzuconymi przez społeczeństwo, bezdomnymi, leżącymi w rynsztoku. Typowy alkoholik wysoko funkcjonujący to jednostka pracująca w pełnym wymiarze godzin, nierzadko zajmująca wysokie stanowisko i wykonująca odpowiedzialne zadania. To bardzo często też dusza towarzystwa, która wygląda na człowieka spełnionego, szczęśliwego i nikt nie podejrzewa u niej choroby alkoholowej.


Dlaczego tak trudno rozpoznać HFA?


Przede wszystkim dlatego, że takie osoby umiejętnie ukrywają swój nałóg. Przeważająca część alkoholików wysoko funkcjonujących upija się w samotności codziennie lub kilka razy w tygodniu. Nad ranem szybko próbują się zregenerować, sięgając po dobre kosmetyki i przyjmując spore porcje suplementów z witaminami i minerałami. Wszystko po to, aby udać się do pracy i nikt nie zauważył śladów poprzedniej nocy. Doskonale wiedzą, że nie mogą sobie pozwolić na niedyspozycję. Takie jednostki nie potrafią się przyznać zarówno przed sobą, jak i przed swoimi najbliższymi, że mają problem z alkoholem. Z tego względu bardzo rzadko trafiają do centrum uzależnień. Niekiedy zdarza się nawet, że jest dla nich za późno na ratunek.


Jakie zachowania mogą świadczyć o alkoholizmie wysoko funkcjonującym?


Osoby określane mianem alkoholików HFA, mają mnóstwo powodów, dla których zaglądają do kieliszka. Przede wszystkim muszą zrelaksować się po pracy, oderwać od obowiązków, negocjacji z klientami, spotkań biznesowych. Tacy ludzie niejednokrotnie traktują alkohol jako nagrodę. Uważają, że należy im się chwila z dobrym trunkiem po dniu pełnym stresujących sytuacji. Jeśli chodzi o zachowania świadczące o występowaniu tego zjawiska, zalicza się tu między innymi prowadzenie podwójnego życia. Nadużywanie alkoholu nie wpływa znacząco na pozostałe sfery egzystencji, czyli pracę, rodzinę, przyjaciół. Ponadto takie osoby nie doświadczają negatywnych strat materialnych czy finansowych takich jak np. utrata zatrudnienia.


Konsekwencje HFA


dlaczego-trudno-rozpoznac-HFAZdaniem naukowców typowy alkoholik i jego zachowanie niewiele różni się od osoby cierpiącej z powodu HFA. W obu przypadkach mamy do czynienia z tą samą chorobą, jednak inny jest jej przebieg. Odmienne są także objawy uzależnienia. Alkoholizm, bez względu na typ, zawsze pociąga za sobą negatywne konsekwencje, które dotyczą wszystkich aspektów życia. Nałóg stopniowo wyniszcza organizm, prowadzi do chorób trzustki, wątroby, przyzębia. Oddziałuje też na psychikę człowieka. Alkoholicy często zmagają się z depresją, mają luki w pamięci i trudno jest się im skoncentrować. Do tego dochodzą zaburzenia czucia, nerwobóle oraz drżenie mięśni.


W jaki sposób leczyć alkoholizm wysoko funkcjonujący? Gdzie szukać pomocy?


Zacznijmy od tego, że alkoholicy wysoko funkcjonujący niechętnie szukają wsparcia. Jest to związane z faktem, że nie uważają się za osoby uzależnione, a swoje picie usprawiedliwiają koniecznością zrelaksowania się po pracy. W leczeniu tego rodzaju choroby alkoholowej najczęściej jest stosowana terapia oparta na modelu strategiczno-strukturalnym. Najlepsze efekty można osiągnąć, łącząc różne metody psychoterapii. Gdzie szukać pomocy w przypadku takiego problemu jak alkoholizm wysoko funkcjonujący? Najlepiej w specjalistycznej placówce, do której trafiają osoby o podobnym statusie społecznym.


Ośrodek Oaza – chcesz dowiedzieć się o nas więcej?


Leczenie alkoholizmu wysoko funkcjonującego zasadniczo niczym nie różni się od standardowej terapii choroby alkoholowej. Jeśli nie wiesz, jak pomóc osobie, którą niszczy alkoholizm lub sam potrzebujesz wsparcia, zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem leczenia uzależnień Oaza. Im wcześniej podejmiesz odpowiednie kroki, tym większa szansa na uwolnienie się od destrukcyjnego nałogu.