Detoks alkoholowy – co trzeba o nim wiedzieć?

09.12.2021

Detoks alkoholowy – co trzeba o nim wiedzieć?

Pierwszym krokiem do tego, aby zerwać z alkoholem i zacząć nowe życie wolne od nałogu jest detoks. Czym jest detoksykacja alkoholowa i dlaczego ma tak duże znaczenie? Jak się do niej przygotować? Czy koniecznie trzeba przeprowadzać ją w ośrodku leczenia uzależnień? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!Detoks – wstęp do udanej terapii?


Detoksykacja to element leczenia wszystkich uzależnień. W jej wyniku organizm przestaje domagać się substancji psychoaktywnej – znika np. głód alkoholowy, czyli silna potrzeba napicia się. Właśnie dlatego detoksykacja to idealny wstęp do psychoterapii w centrum uzależnień. Na czym dokładnie polega detoks alkoholowy? Gdzie najlepiej go przeprowadzić? Wyjaśniamy poniżej!


Czym dokładnie jest detoks alkoholowy?


Jest to proces oczyszczania się organizmu z toksyn, które nagromadziły się w tkankach w wyniku spożywania alkoholu. W czasie detoksu alkoholowego należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu. Aby wyrównać zaburzenia wodno-elektrolitowe, pacjentowi podaje się w tym czasie płyny, sole mineralne i witaminy. Gdy komórki są dobrze nawodnione, procesy oczyszczania przebiegają dużo sprawniej. W efekcie detoks trwa krócej, a objawy abstynencyjne są łagodniejsze. Detoksykacja obejmuje również leczenie schorzeń towarzyszących, w tym tych, które rozwinęły się w wyniku nałogu.


Naturalną reakcją na brak dostępu do substancji uzależniającej jest zespół abstynencyjny. Objawy odstawienne mogą mieć różną postać i nasilenie u każdego pacjenta. Najczęściej reakcjom somatycznym (takim jak bóle głowy czy zaburzenia snu) towarzyszą symptomy natury emocjonalnej, np.:  • niepokój,

  • stany lękowe,

  • obniżenie nastroju,

  • rozdrażnienie.


Ze względów bezpieczeństwa detoksykacja powinna odbywać się pod opieką lekarza. W trakcie detoksu alkoholowego wskazane jest także wsparcie psychologiczne.


Detoksykacja alkoholowa a wcześniejsza diagnostyka


Przed rozpoczęciem detoksykacji przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski oraz dokładną diagnostykę. Na wstępie lekarz rozmawia z pacjentem na temat przebytych schorzeń, urazów oraz samego uzależnienia. Wywiad uzupełnia ocena ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe, m.in.:  • morfologię krwi,

  • aktywność enzymów wątrobowych,

  • ogólne badanie moczu,

  • EKG.


Jeśli jest taka potrzeba – np. gdy pacjent cierpi na choroby przewlekłe, uskarża się na konkretne dolegliwości lub wyniki badań podstawowych są niejasne – lekarz zleca dodatkową diagnostykę, np. USG jamy brzusznej, EEG, RTG klatki piersiowej.


Czy detoks może być niebezpieczny dla pacjenta?


diagnostyka-detoks-alkoholowyTak, jeśli jest przeprowadzany na własną rękę, bez kontroli lekarza. Każdy uzależniony człowiek przechodzi detoks alkoholowy w inny sposób – warto mieć tego świadomość. Niekiedy zdarza się na przykład, że oprócz elektrolitów i psychoterapii konieczne jest też leczenie farmakologiczne. Objawy abstynencyjne mogą bowiem różnić się w zależności od pacjenta. Jedni przechodzą detoksykację łagodnie, u innych prawdopodobne są silniejsze reakcje organizmu – w tym drgawki czy zaburzenia świadomości. Dlatego tak ważne jest, żeby nad przebiegiem detoksu czuwał doświadczony lekarz. Przez cały ten czas monitoruje on stan pacjenta i jego podstawowe funkcje życiowe.


Ponieważ detoksykacja jest dla organizmu dużym stresem, powinna odbywać się w komfortowych warunkach – w pomieszczeniach wyciszonych, z odpowiednią wentylacją, temperaturą oraz oświetleniem. W miarę możliwości warto wybrać się do centrum uzależnień położonego w zacisznym miejscu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Świeże powietrze, spokój, kontakt z przyrodą oraz zieleń za oknami obniżają poziom stresu i przyspieszają naturalne procesy regeneracji organizmu.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu


Bez względu na to, czy chodzi o uzależnienia od substancji psychoaktywnych, czy od określonych zachowań, u ich podłoża leżą bardzo silne mechanizmy psychologiczne. Samodzielne wyjście z nałogu jest trudne, a dla większości osób praktycznie niemożliwe. Profesjonalne wsparcie dla uzależnionych oraz ich rodzin znajdziesz w prywatnym ośrodku Leczenia Uzależnień Oaza.