Na czym polega detoks?

12.10.2017

Na czym polega detoks?

Wstępem do tego, aby zacząć życie wolne od nałogów takich jak np. alkoholizm czy narkomania, jest detoksyzacja. Osoba uzależniona od substancji psychoaktywnych poddawana jest odtruciu, które skupia się przede wszystkim na tym, aby maksymalnie zredukować nieprzyjemne objawy odstawienia alkoholu czy narkotyków. Dotyczy to zarówno fizycznego, jak i psychicznego samopoczucia.


Porozmawiajmy - Zadzwoń do nas


Złagodzić przejście w abstynencję


Zespół abstynencyjny pojawia się w momencie przerwy w dostarczaniu organizmowi określonej dawki substancji psychoaktywnej, zwłaszcza po tzw. ciągach, czyli długich okresach przyjmowania alkoholu czy narkotyków. Z racji bezpieczeństwa przetrwanie tego trudnego okresu powinno odbywać się pod opieką lekarzy, którzy mają bieżącą kontrolę nad tym, co dzieje się z pacjentem. Dlatego na detoks lepiej zdecydować się w specjalistycznym ośrodku odwykowym niż np. w domu.


Sama detoksyzacja polega na oczyszczanie organizmu z toksyn, które są pozostałością po przyjmowanych substancjach psychoaktywnych. Pacjentowi podaje się płyny i witaminy, które mają na celu wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych, jak również poziomu jonów potasu, sodu i magnezu.


Oprócz zmiany metabolizmu detoks obejmuje także leczenie schorzeń, które są skutkami ubocznymi nadmiernego picia alkoholu, czy zażywania narkotyków. Mogą one się przez uzależnienie uaktywnić, towarzyszyć mu lub zaostrzyć – jeśli już wcześniej występowały. Podczas detoksu usuwa się również lub łagodzi objawy psychiczne.

Każda uzależniona osoba przechodzi odtruwanie organizmu w inny sposób. Zdarza się, że czasami potrzebne jest dodatkowo leczenie farmakologiczne. Mogą też pojawić się różnego rodzaju powikłania takie jak np. drgawki, zaburzenia świadomości itd. Dlatego także ważne jest monitorowanie stanu pacjenta i jego podstawowych funkcji życiowych właśnie przez specjalistów.


Dokładna diagnostyka pacjenta


Każdą detoksyzację poprzedza dokładna diagnostyka, która obejmuje m.in.  • szczegółowy wywiad z pacjentem na temat przebytych przez niego schorzeń, urazów, stopnia uzależnienia,

  • badanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta,

  • weryfikację stanu psychicznego pacjenta,

  • wykonanie podstawowych badań – m.in. morfologii krwi, ocenę uszkodzenia wątroby, ogólne badanie moczu, EKG

  • Czasami zachodzi też potrzeba zrobienia jeszcze dodatkowych badań takich jak np. USG jamy brzusznej, EEG, RTG klatki piersiowej itd.


Pierwszy krok do nowego życia


Oczyszczanie organizmu odbywać się powinno w komfortowych warunkach dla pacjenta – w pomieszczeniach wyciszonych, z odpowiednią wentylacją i temperaturą oraz oświetleniem. Detoks to nie tylko samo odtrucie organizmu i odpowiednie nawodnienie go. To także bardzo dobra okazja do tego, aby zmotywować osobę uzależnioną do tego, aby dała sobie szansę i podjęła lub kontynuowała przerwane wcześniej leczenie odwykowe. Udaje się bowiem zlikwidować fizyczną potrzebę (tzw. głód biochemiczny) napicia się czy zażycia narkotyku, ale pozostaje jeszcze kwestia poradzenia sobie z psychiczną stroną nałogu.